Raznovrstne Karnijske Alpe, obsežna gorska skupina med Julijskimi Alpami in Dolomiti, kljub geografski bližini Sloveniji ostajajo skrivnostne in manj obiskane od slovečih gorskih sosed, a vse bolj zanimive za slovenske ljubitelje gora. K temu bo bržkone pripomogel tudi nedavno izdan vodnik Karnijske Alpe – Med Julijci in Dolomiti, ki sta ga izdala slovenska gornika, sicer tudi življenjska sopotnika, Vladimir Habjan in Irena Mušič Habjan.
Zakonca Habjan na 356 straneh predstavljata obsežno območje med Julijskimi Alpami in Dolomiti od skrajnega vzhodnega roba pogorja s travnatim Ojstrnikom do Piancavalla nad Furlansko nižino. Nepogrešljivi del gorniške literature opisuje sto izletov in gorskih tur različnih težavnosti, od lahkih do zelo zahtevnih – zajema 110 vrhov, dve soteski, 55 markiranih poti, osem plezalnih poti, 51 brezpotij in štiri alpinistične vzpone, poleg tega pa opiše še Karnijsko vezno pot in krožno turo med kočami nad dolino Cimoliana.
Slast Karnijskih Alp prvič sta avtorja vodnika prvič okusila pred dvema desetletjema, ko sta se na silvestrski dan leta 2004 s turnimi smučmi povzpela na Lepi Vršič, na najvzhodnejše obronke Karnijskih Alp, in se zagledala v množico gora na zahod. Takrat si verjetno niti v sanjah nista predstavljala, da bosta v naslednjih petnajstih letih obhodila vse najvišje vrhove tega čudovitega gorstva. Tri leta pozneje sta prečila skalno piramido Monte Sernio, zahteven gorski cilj nad dolino Val Aupa, takrat v kopnem. Leto 2007 tako pomeni začetek njunega dolgega popotovanja po vršacih karnijskega gorstva, kamor sta se vrnila več kot 150-krat, in ga leta 2023 kronala z izdajo vodnika.
S tako celovitim vodnikom Karnijskih Alp se ne morejo pohvaliti niti Italijani, zato bi bil morebitni izid knjige v italijanščini veliko priznanje tako za avtorja kot za Planinsko založbo Planinske zveze Slovenije. "Čeprav je to izbirni vodnik, Slovenci s to knjigo dobivamo tako rekoč enciklopedijo Karnijskih Alp. Težko si predstavljam, da bi lahko gorstvo našim pohodnikom predstavili še bolje. Prepričan sem, da bo dolga leta in desetletja v veselje in pomoč generacijam ljubiteljev nekoristnega, a tako lepega sveta!" podaja oceno uveljavljeni gorniški publicist in poznavalec Karnijcev Andrej Stritar.
Pregleden uvodni del prinaša koristne informacije o Karnijskih Alpah, njihovih gorskih skupinah, vrhovih, dolinah, prelazih in izhodiščih, predstavlja značilnosti gorovja, poti, koče in bivake, predlagani so literatura in zemljevidi za obisk teh gora ter podani praktični napotki za izvedbo tur. Osrednji del vodnika, bogato opremljenega z barvnimi fotografijami, pa so natančni opisi vzponov, od najlažjih do tur z gorskim vodnikom. Vse ture so opisane na enak način, pri vsaki je tudi navedena ocena zahtevnosti, za lažje načrtovanje pa bo v pomoč preglednica vzponov glede na njihovo zahtevnost in dolžino ture.
dezurni@styria-media.si
S tem se ne morejo pohvaliti niti Italijani ...sem mislil, da govorite o brezplačnem reševanju GS ?