Po naključju odkrili izgubljeno mesto, veliko kot Edinburgh

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Ogromno majevsko mesto so odkrili stoletja po tem, ko je izginilo v mehiški džungli.
Oglej si celoten članek

Arheologi so v v mehiški zvezni državi Campeche našli piramide, športna igrišča, nasipe, ki povezujejo okrožja, in amfiteatre. Izgubljeno mesto so poimenovali Valeriana, odkrili pa so ga z uporabo Lidarja - gre za vrsto laserske raziskave, ki preslika strukture, zakopane pod vegetacijo. Menijo, da je bilo mesto po gostoti stavb na drugem mestu takoj za Calakmulom, ki naj bi bilo največje mesto Majev v starodavni Latinski Ameriki. Ekipa je odkrila skupaj tri najdišča na raziskovalnem območju v velikosti škotske prestolnice Edinburgh.

Odkrili so ga povsem naključno

"Bil sem na približno strani 16 iskalnika Google in našel lasersko raziskavo, ki jo je opravila mehiška organizacija za spremljanje okolja," je pojasnil Luke Auld-Thomas, doktorski študent na univerzi Tulane v ZDA.

Lidar je kratica Light Detection and Ranging za skener/kamero, ki z laserskimi žarki pregleduje in kvalificira zemeljsko površje in tako odkriva zelo natančne spremembe. Zaradi večje gostote točk in višje natančnosti so podatki primerni za različne prostorske analize, saj z njimi dosežemo višjo kakovost obdelave.

Auld-Thomas je po obdelavi podatkov z metodami, ki jih uporabljajo arheologi, videl, kar so drugi spregledali – ogromno starodavno mesto, ki je bilo morda dom 30–50.000 ljudi na vrhuncu med letoma 750 in 850 našega štetja. To je več od števila ljudi, ki danes živijo v regiji, pravijo raziskovalci. Auld-Thomas in njegovi kolegi so mesto poimenovali Valeriana po bližnji laguni.

15 minut hoje od glavne ceste

Strokovnjaki se še niso poenotili, kaj je pripeljalo do propada in končne opustitve mesta, vendar arheologi pravijo, da so bile podnebne spremembe glavni dejavnik.

Arheologi pravijo, da je mesto "skrito vsem na očeh", saj je le 15 minut hoje oddaljeno od glavne ceste blizu Xpujila, kjer zdaj živijo večinoma Maji. V javnost fotografije izgubljenega mesta še niso prišle, ker "tam še nihče ni bil", pravijo raziskovalci, čeprav so lokalni prebivalci morda sumili, da so pod nasipi zemlje ruševine.

Mesto, ki je obsegalo približno 16,6 kvadratnih kilometrov, je imelo dve glavni središči z velikimi zgradbami, približno 2 kilometra narazen, povezani z gostimi hišami in nasipi. Ima dva trga s tempeljskimi piramidami, pa tudi igrišče.

Raziskovalci so našli 6.764 zgradb različnih velikosti.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.