Odkrijte skrivnosti orla belorepca

Foto: Profimedia
V soboto, 6. 10., bodo Kočevje otvorili Orlovo učno pot ob Reškem jezeru.
Oglej si celoten članek

Prvo gnezdo enega največjih evropskih orlov so v Sloveniji odkrili v 80. letih 20. stoletja v bližini kočevskega Reškega jezera. Na naših tleh je znanih okoli pet parov orlov belorepcev, zato njegovo gnezdo privlači mnogo obiskovalcev v Kočevsko reko.

Foto: LIFE Kočevsko Orlova učna pot Orli belorepci so zelo izbirčni glede lokacije gnezda in ga zgradijo tam, kjer ni pogoste prisotnosti ljudi. V času gnezdenja in valjenja so orli zelo občutljivi na vsakovrstne motnje, ki jih lahko prestrašijo in odženejo, zato je bilo območje razglašeno za naravni rezervat, orlovo gnezdo pa nadzorujejo s kamerami.

Da bi številni obiskovalci, ki jih na Reško jezero privablja lepa narava, ribarjenje in pohodništvo, bili ozaveščeni o pomembnosti varovanja življenjskega habitata orla belorepca je bila poleti 2017 v gozdni rezervat umeščena tematska Orlova pot, ki obiskovalcem nudi informacije o orlu belorepcu, naravnem bogastvo in kompleksnosti ekoloških procesov ter varovanju končnih plenilcev.

Popotnik Ste vedeli, da so tudi te slovenske znamenitosti na Unesco seznamu?

Učna pot in opazovalnice

Orlova pot je bila v vetrolomu decembra 2017 močno poškodovana. Ponovno so jo za javnost odprli aprila letos, a je bil dostop zaradi obnove jeza nekoliko otežen. Učno pot sestavlja osem didaktičnih pripomočkov in deset informacijskih tabel ter tri opazovalnice z razgledom na jezero. V soboto, 6. oktobra, bodo uradno otvorili Orlovo učno pot z dogodkom, ki se bo začel ob 10.uri v Orlovi sobi v TIC Kočevje.

Foto: LIFE Kočevsko Orlova učna pot

Orlova učna pot je nastala v sklopu projekta LIFE Kočevsko, ki poteka še do 28. 2. 2019. Glavni cilj projekta, pri katerem sodelujejo Zavod RS za varstvo narave, Zavod za gozdove Slovenije in Ljudska univerza Kočevje, je izvedba konkretnih naravovarstvenih akcij, s katerimi bodo izboljšali habitatne razmere in posledično vzpostavili ugodno stanje ohranjenosti za močno ogrožene gozdne ptice (divji petelin, gozdni jereb, belohrbti detel in triprsti detel), edini par orla belorepca na Kočevskem ter izjemno ranljiv podzemni ekosistem s človeško ribico kot glavnim indikatorjem stanja podzemnih voda.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • ode
    22:50 13. Oktober 2018.

    Največja skrivnost je, da ima bel rep. Zato je tudi slikan tako, da se rep ne vidi najbolje.

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.