Na njej so našteli že 1,42 milijona obiskovalcev, s čimer je postala najbolje obiskana razstava v francoski zgodovini, piše francoska tiskovna agencija AFP. Po Parizu bo razstava na ogled še v Londonu, kjer jo bodo odprli novembra.
Dosedanji francoski rekord je z 1,24 milijona obiskovalcev beležila veliko manjša Tutankamonova razstava, ki je bila leta 1967 na ogled v pariški Petit Palais.
Ko je bila nazadnje podobno obsežna razstava o dečku faraonu leta 1972 na ogled v Britanskem muzeju, je po pisanju AFP povzročila pravo "tutmanijo", saj so na njej našteli kar 1,6 milijona obiskovalcev.
Ta naj bi vrata odprl prihodnje leto. Po besedah generalnega sekretarja egiptovskega Vrhovnega sveta za antikvitete Mostafe Wazirija bodo s prihodki od razstave, ki bo prihodnje leto na ogled še v Sydneyju, delno financirali novi muzej v Gizi.
Egiptovski minister za antikvitete Khaled El-Enany je izrazil prepričanje, da bo izjemno zanimanje za razstavo vzpodbudilo milijone, da obiščejo egiptovske muzeje in izjemne znamenitosti.
Ostala mesta ostajajo skrivnost
Tudi v pariškem muzeju Louvre, kjer so za razstavo posodili izjemen eksponat iz svoje egiptovske zbirke - kip Amona -, so pozdravili uspeh razstave. "Potrjuje, če je potrditev sploh potrebna, kako zelo Francoze zanima stari Egipt," so zapisali. Organizatorji pa so še sporočili, da je bilo med obiskovalci okoli 50.000 šolarjev.
Preden se bodo eksponati leta 2024 vrnili v Egipt, bo razstava na ogled v še nekaterih mestih, ki zaenkrat ostajajo skrivnost. Z razstavo sicer obeležujejo tudi 100-letnico odkritja Tutankamonove grobnice.
Da bi lahko zadostili zanimanju, so v Parizu tudi podaljšali odpirali čas razstave. Razstavo si je tako mogoče ogledati od 9. do 21. ure. V Galeriji Saatchi v Londonu pa jo bodo odprli 2. novembra in bo na ogled do maja 2020.
Tutankamon je bil sin Amenofisa III. in zet Amenofisa IV. (Ehnatona). Kot vladar 18. dinastije je vladal v obdobju 1333-1323 pred našim štetjem, vendar so imeli oblast večinoma v rokah njegovi svetovalci, predvsem Ai in Horemheb, ki so spet uvedli tradicionalno religijo boga Amona. Prestolnico je imel v Memfisu, obnovil je očetovo palačo v Tebah.
Tutankamon ni bil pomemben vladar, njegova slava je vezana predvsem na njegovo grobnico, ki jo je leta 1922 v Dolini kraljev skoraj nedotaknjeno našel angleški egiptolog in raziskovalec Howard Carter. V njej je bilo veliko dragocenih predmetov, med drugim posod, stolov, nakita, orožja in oblek, na faraonovi mumiji pa so našli znamenito zlato masko.