Na Kukovičevi kmetiji so pred nekaj leti obnovili mlin na kamne, ki je skoraj neprekinjeno deloval do osemdesetih let. Danes mlin predstavlja turistično atrakcijo, ki ji v Sloveniji ni para.
Ob reki Bistrici, tik preden se dolina pred krajem Podsreda, ki slovi po istoimenskem gradu, razširi, na desnem bregu reke naletimo na edinstveno znamenitost. Na Kukovičevi kmetiji so pred nekaj leti obnovili mlin na kamne, ki je skoraj neprekinjeno deloval do osemdesetih let. Nahaja se v več kot 500 let stari hiši in je eden redkih delujočih mlinov v Sloveniji ter eden lepše ohranjenih kulturnih spomenikov pri nas.
Your browser doesn’t support HTML5 video
Glavni razcvet je doživljal predvsem v času druge svetovne vojne, ko sta ga uporabljali tako ena kot druga vojska, saj sta si bili obe strani enotni v tem, da je hrana pomembna za vse. V uporabi je bil tudi v času po vojni in vse do 80. let prejšnjega stoletja.
Foto: Saša Despot
Slovenska turistična organizacija STO
Mlin na Kukovičičevi kmetiji prehaja iz roda v rod in ima za seboj izjemno bogato zgodovino, saj se kolesa vrtijo že stoletja. Sedanji mlinar in gospodar Toni ga je prevzel od očeta, ki je v mlinu mlel več kot petdeset let.
Foto: Saša Despot
Slovenska turistična organizacija STO
Skozi zgodovino, ko je mlin deloval, je zanimivo predvsem dejstvo, da je imela v njem večkrat glavno besedo ženska, saj je mletje moke na takšen način zahtevalo precej časa. Ženske so poslušale, če je zvok iz mlina pravšnji, če je pretek vode dovolj velik, in če je moka primerna. Ob vsem tem pa so skrbele še za gospodinjstvo, medtem ko so imeli moški običajno delo zunaj, v hlevu ali na polju.
Your browser doesn’t support HTML5 video
Na Kukovičičevi kmetiji si lahko obiskovalci po predhodni najavi ogledajo delovanje starega mlina na kamne, ki ga poganja voda, ter prisluhnejo gospodarju, ki predstavi pot od zrna do kruha.
xxx
dezurni@styria-media.si
Pa dajte nehat s tem. Pred 50 leti so to podirali sedaj pa obnavljajo, ker hodijo " Zlate ribice" to …