Rogaška Slatina je eden najbolj priljubljenih slovenskih krajev, ki s svojimi z zdravilnimi mineralnimi vrelci, bogato zdraviliško ponudbo in luksuznimi hoteli že vrsto let privablja goste. Kraj se ponaša z več kot štiristoletno tradicijo. Kljub težavam, ki so Rogaško pestile v zadnjih štirih letih, kot sta epidemija Covid-19 in rusko-ukrajinska vojna, se tradicija vendarle nadaljuje.
Eni izmed vodilnih turističnih destinacij v Sloveniji se tudi s pomočjo nove turistične ponudbe v obliki najvišjega razglednega stolpa v državi obeta svetla prihodnost. To pa težko rečemo za sicer enega prepoznavnejših hotelov v tamkajšnji občini, katerega začetki segajo že v leto 1936.
V preteklosti je nosil imel Slovenski dom, prvotno pa je bil to Hotel Jugoslovanski kralj. Gradili so ga med letoma 1936 in 1938, in sicer na prostoru pred bivšimi garažami. V majhnem borovem gozdičku – danes na desnem boku Hotela Slovenija – je nekoč stala slatinska acetilenska Plinarna za javno razsvetljavo. Na tem prostoru je v letih od ustanovitve 1902 do širitve prostorov 1905 stala zdraviliška klavnica, ki je delovala do leta 1912. Leta 1934 so jo porušili in od leta 1936 tam stoji hotel, kot ga poznamo danes.
Hotel na 3. javni dražbi do novega lastnika
Po negotovih letih, ki so ugleden hotel leta 2020 pahnili v stečaj, je leta 2022 vendarle prišel v roke novega lastnika. To se je zgodilo po treh poskusih, ko ga je na javni dražbi kupilo slatinsko podjetje Smirna d.o.o. Izklicna cena zanj je znašala 1,85 milijona evra. Kot je takrat za STA povedal stečajni upravitelj družbe RG Hotel nastanitve, ki je bila lastnik hotela, Valter Stepan, je bilo to edino podjetje, ki se je udeležilo dražbe.
Hotel Slovenija ima 65 sob, od tega pet enoposteljnih, 53 dvoposteljnih in sedem triposteljnih. Po podatkih Geodetske uprave RS je hotel velikosti 3149 kvadratnih metrov, od tega je 1474 kvadratnih metrov bivalnega prostora.
Po drugi strani so številni Slatinčani pričakovali drugačen izid prodaje. Pred dražbo se je za hotel zanimalo veliko kupcev, med njimi se je omenjalo tudi znanega primorskega podjetnika Iva Boscarola, ki trenutno gradi moderno sosesko v ljubljanskem BTC-ju. Več o najnovejšem Boscarolovem projektu z imenom Galaksija v prispevku Toliko naj bi stala stanovanja, ki bodo zrasla v BTC-ju.
Prejšnji najemnik pogodbe ni podaljšal
Pred tem je imelo štirizvezdični hotel v najemu koprsko podjetje Uniglobal, ki je vanj vložilo tudi določena sredstva za nujni zagon. Po krajši prenovi je hotel jeseni 2021 tudi sprejel prve goste. Ker pa trenutne razmere in dejstvo, da slatinski turizem zadnja leta sloni na turistih iz Rusije in Ukrajine, novemu najemniku niso zbujale optimizma in so poslovali z izgubo, so sprejeli odločitev, da po poteku najemne pogodbe le-te ne podaljšajo. Hotel je tako znova prešel v roke stečajnega upravitelja.
Tako je bilo vse do poletja 2022, ko je, kot že omenjeno, hotel prevzelo podjetje Smirna d.o.o, čigar direktorja sta Igor Kokovnik in Sergii Mishchenko. Trenutno podjetje zaposluje tri osebe, njegovo lastništvo pa v skoraj 92-odstotnem deležu pripada družbi Rotativa Holdings LTD s sedežem na Cipru, ki se v osnovi ukvarja s hotelirstvom.
Sodeč po javno dostopnih podatkih poslovanje omenjenega podjetja ni ravno bleščeče. Lani so ustvarili za zgolj 150.588 evrov celotnih prihodkov, poslovno leto pa zaključili s skoraj 174.500 evri izgube. Tudi bonitetna ocena podjetja je 1, kar pomeni, da gre za poslovni subjekt izrednega tveganja. Po zadnjih dostopnih finančnih podatkih je tudi vrednost premoženja podjetja manjše od obveznosti podjetja.
Ali kljub slabo stoječemu kupcu Hotel Slovenija vendarle čaka svetlejša prihodnost, bo pokazal čas. Njegova trenutna podoba, ki je na določenih delih že nekoliko dotrajana in potrebna prenove, tega ne nakazuje. Trenutno je hotel še vedno zaprt in ne sprejema gostov.
dezurni@styria-media.si
Pri nas se nič ne izplača,vsak pocuza smetano pa gre,noden pa ne bi nič vlagal,ja tak narod smo,pohlepen,požrešen, aroganten itd