Kar 90 odstotkov slovenskih kopališč dobilo odlično oceno

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Malokatera država se lahko pohvali s tako čistimi vodami kot jih ima Slovenija
Oglej si celoten članek

Kot ugotavlja letošnje poročilo Evropske komisije in Evropske agencije za okolje o kakovosti kopalnih voda, voda na vseh pregledanih slovenskih kopališčih izpolnjuje zahtevane standarde. Na večini je dobre oziroma odlične kakovosti.

Vzorce za analizo so jemali v kopalni sezoni 2016. Poročilo, ki sta minulem tednu predstavili Evropska komisija in Evropska agencija za okolje, zajema analizo kakovosti vode na kopališčih v 30 državah.

Foto: Nataša Ručna Plaža V Sloveniji so preverili vodo na 47 kopališčih;  21 na obali in 26 v notranjosti države. Oceno dobro ali odlično je dobilo 91 odstotkov slovenskih kopališč, nobeno pa ni dobilo ocene slabo. Najstrožje standarde, ki prinašajo oceno odlično, jih je izpolnilo 74,5 odstotka.

Vedno več ljudi išče ohladitev doma, ne na Hrvaškem

Na slovenskih rekah, jezerih in morju je kopanju namenjenih 48 odsekov; kopalna sezona za morje je od 1.6.-15.9., za celinske vode pa od 15.6.-31.8.

V tem času se na vsakih 14 dni preverja kakovost vode. Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano ob vzorčenju opravi terenske meritve ter oceni prisotnost vidnih nečistoč, površinsko aktivnih snovi, mineralnih olj, fenolov in pojava cvetenja.

Prisotnost dveh bakterij

Kot pojasnjujejo na okoljskem ministrstvu, v mikrobiološkem laboratoriju ugotavljajo prisotnost dveh bakterij, ki sta pokazatelja morebitnega fekalnega onesnaženja (Escherichia coli, intestinalni enterokoki), ustreznost posameznega vzorca vode pa je ocenjena glede na priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Za natančnejše podatke je kopalcem na volju tudi aplikacija, kjer je mogoče spremljati sprotne podatke o kakovosti vode.

Kaj pa divja kopališča?

Sicer na NIJZ pred kopalno sezono opozarjajo, da kopanje v rekah, jezerih in morju lahko predstavlja tveganje za zdravje ljudi, površinske vode so namreč lahko onesnažene in to zaradi odpadnih komunalnih izpustov, spiranja površin: "Kopanje ni povsod varno. Tako imenovana divja kopališča, nenadzorovane vodne površine so brez upravljavcev in reševalcev iz vode, vprašljiva (neznana) je tudi kakovost vode," opozarjajo. 

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.