Kaj res veste o slovenskih občinah?

Foto: Profiemdia
Foto: Profiemdia
Slovenija je razdeljena na 212 občin, največja je Mestna občina Ljubljana. Veste tudi, katera je najmanjša?
Oglej si celoten članek

Ozemlje Republike Slovenije je razdeljeno na 212 občin. Najmlajša slovenska občina je Ankaran, ki je nastala 9. junija 2011. V Sloveniji je dvanajst statističnih regij, najmanj občin se nahaja v zasavski regiji (štiri), največ pa v podravski regiji (41 občin).

Slovenske statistične regije: pomurska, podravska, koroška, savinjska, posavska, zasavska, jugovzhodna Slovenija, osrednjeslovenska, gorenjska, goriška, obalno-kraška in primorsko-notranjska.

#TukajŽivim Zibelka svetovne glasbe v objemu Julijskih Alp

Največ prebivalcev v Ljubljani, najmanj v Hodošu

Enajst slovenskih občin ima status mestne občine, med njimi je seveda tudi Ljubljana, ki je občina z največ prebivalci, saj tukaj po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije (SURS) živi okoli 288.180 prebivalcev*. V Ljubljani živi tudi največ prebivalcev na kvadratni kilometer, in sicer 1004 prebivalcev*, slovensko povprečje leži pri 102 prebivalcih na kvadratni kilometer.

Najmanjša občina po številu prebivalcev je Hodoš/Hodos, občina v pomurski statistični regiji na meji z Madžarsko. Občina ima približno 370 prebivalcev*. V tej občini je leta 2016 deloval le en vrtec, ki so ga obiskovali štirje otroci. Glede na gostoto naseljenosti je najmanjša slovenska občina Solčava v savinjski statistični regiji.

#TukajŽivim V ta slovenski kraj se lahko spustite kar s padalom

Najmanjša občina po površini so Odranci, največja je Kočevje

V pomurski statistični regiji je 27 občin, med njimi je tudi najmanjša slovenska občina po površini, in sicer Odranci s površino sedmih kvadratnih kilometrov*. Odranci so postali občina leta 1994 po odcepitvi od Lendave. Po površini največja slovenska občina je Kočevje, ki se razteza na 555 kvadratnih kilometrih*.

Občine so razdeljene tudi na različne vrste, tako je v Sloveniji 14 zdraviliških občin in 35 gorskih občin, štiri občine pa nosijo naziv obmorske občine. Ostale občine SURS vodi pod nazivom druge občine, mestne občine in Ljubljana. Leta 2017 so gorske občine (mdr. Bled, Bohinj, Kamnik, Kranjska Gora in Tolmin) prvič po številu prenočitev turistov prehitele zdraviliške občine (mdr. Brežice, Laško, Podčetrtek in Zreče). V gorskih občinah je bilo zabeleženih skoraj 3.418.000 prenočitev (27 odstotkov vseh prenočitev), v zdraviliških občinah pa 3.310.000 prenočitev turistov (26 odstotkov vseh prenočitev).

 

*Statistični podatki za leto 2016 (SURS).   

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 3

  • 10:43 8. Februar 2019.

    Spoštovani T.S.: najprej popravi tole: število prebivalcev na kvadratni KILOmeter, ne na meter. Tisoč na enem ubogem metru bi bilo …

  • 10:29 8. Februar 2019.

    Občina ki ima manj kot 10 tisoč prebivalcev ne bi smela imeti statusa občine, edino kot KS. ker preveč denarja …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.