Je Slovenija res tako varna za dopust?

Foto: Saša Despot
Foto: Saša Despot
Slovenija je v mednarodnih krogih predstavljena kot ena najvarnejših evropskih destinacij. Ali to podatki na terenu potrjujejo?
Oglej si celoten članek

Ena izmed največjih prednosti Slovenije kot idilične turistične destinacije je njena majhnost in z njo povezano lažje upravljanje oziroma večja varnost. Ker Slovenijo (in njeno bližnjo okolico) v letošnjem letu pretresajo dogodki grozljivih kaznivih dejanj, smo na Policiji preverili, ali Slovenija še vedno sodi med varne destinacije za dopust.

pri nas Na tej priljubljeni turistični točki uvedli poletni režim, obiskovalci na nogah

"Poudariti želimo, da je v tem in podobnih dogodkih v letošnjem letu šlo za dogodke, ki so bili natančno premišljeni in ne gre za naključna kazniva dejanja, ki bi bila usmerjena proti naključnim žrtvam. Kljub tragičnim dogodkom je Slovenija še vedno varna država, kjer so tovrstni dogodki redki in zato so določena namigovanja v javnosti, da se javna varnost poslabšuje povsem neutemeljeni," so v izjavi za medije v luči nedavnega streljanja v enem izmed lokalov na območju Most v Ljubljani zapisali na PU Ljubljana.

 

Zraven so dodali še statistične podatke po zaznanih kaznivih dejanjih s poglavja zoper življenje in telo do vključno, 5. 6. 2023 letošnjega leta, primerjalno z enakimi obdobji preteklih let, obravnavanih na območju celotne Policijske uprave Ljubljana, ki jih lahko vidite v spodnji tabeli.

Foto: PU Ljubljana Statistika kaznivih dejanj na območju PU Ljubljana

Največ kaznivih dejanj v Ljubljani, na Bledu, Obali in v Posočju

Kljub nedavnim primerom so na Policiji prepričani, da je Slovenija po več javno dostopnih analizah z vidika turističnega obiskovanja še vedno med najbolj varnimi državami. Policisti posebnih odklonov v skupnih statistikah ne beležijo niti v poletnih mesecih, ko državo obišče največ turistov.

Foto: Saša Despot turisti Najbolj izrazito povečanje omenjene problematike sicer zaznajo v najbolj priljubljenih turističnih krajih, kot so Ljubljana, Obala, Bled, Bohinj, Posočje in druge med turisti najbolj popularne lokacije.

Množice ljudi, bodisi turistov ali drugih obiskovalcev prireditev in krajev, namreč pritegnejo tudi storilce tipičnih premoženjskih kaznivih dejanj, kot so tatvine in drzne tatvine. Slednje po njihovih izkušnjah tudi sodijo med najpogostejša kazniva dejanja v poletnem času. "Občasno se pojavljajo tudi večje serije vlomov v vozila," dodajo.

"S ciljem preprečevanja tovrstnih premoženjskih kaznivih dejanj ponovno opozarjamo na upoštevanje osnovnih samozaščitnih ukrepov in svetujemo, da v osebnih avtomobilih ne puščate vrednejših predmetov na vidnih mestih (npr. na sedežih, policah ali na drugih vidnih mestih). Prav tako vrednejši predmeti, kot so denar, bančne kartice in zlatnina, ne sodijo v predale vozil. Ko zapuščate vozilo, je treba to zakleniti, prav tako prtljažnik in pokrov posode za gorivo ter vključiti alarmno napravo,"

  PU Nova Gorica

Posvarijo, da tarče tatvin oziroma drznih tatvin lahko postanemo vsi; tako turisti kot domačini. Po njihovem mnenju lahko veliko postorijo oškodovanci sami, da ne postanejo žrtve kaznivih dejanj. Obiskovalci najbolj priljubljenih turističnih krajev morajo biti posebej pozorni na žeparje. "Pred njimi vas lahko varuje le nenehna pozornost in nekoliko nezaupanja do ljudi," so jasni na Policiji.

Foto: Saša Despot turisti

Žeparji najbolj obožujejo gnečo in tesen stik z žrtvami. Gnečo na železniških postajah in vlakih, pa tudi drugod, lahko namreč izkoristijo za neopazno krajo. Žeparstvo je razširjeno povsod po svetu, zlasti v večjih mestih. Pogosto gre za organizirane skupine, izurjene za različne zvijače, s katerimi zamotijo žrtev. Njihov plen so predvsem gotovina, čeki, plačilne kartice in druge listine, redkeje pa nakit, ure ali preostale vrednosti, ki jih ima žrtev pri sebi.

Slovenija Pozor na izletniških točkah: številni vlomi v vozila

Žeparji poznajo različne načine opravljanja tatvin: "Posebno v večjih mestih so značilni primeri, ko s kolesi ali mopedi dohitijo žrtev, ji sunkovito iztrgajo torbico in izginejo. Večina tatov in žeparjev sodeluje med seboj in dela v skupinah. Tipičen primer tatvine je, ko eden od žeparjev zamoti osebo, sostorilec pa ji ukrade denarnico."

Policisti zato svetujejo, da posamezniki s seboj ne nosijo večjih količin gotovine, z njo čim manj plačujejo in pazijo na čeke ter plačilne kartice. "Pazite na osebno prtljago, nosite jo čim bolj ob telesu. Ročna torbica naj bo vedno zaprta in nikoli je ne puščajte brez nadzora, na primer v lokalu, čakalnici, na vlaku. Denarnico in dokumente nosite čim bolj ob telesu, in ne v torbicah, še posebej ne v zunanjih žepih. Izogibajte se množici; storilci imajo radi učinek presenečenja in hitrosti ter izkoristijo nepazljivost žrtve. Pazite na mimovozeče motorje in kolesa," z nasveti za čim bolj varno potovanje sklenejo pri Policiji.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 4

  • 09:38 19. Junij 2023.

    Še nekaj let nazaj si pri nas lahko spal pri odprtih vratih in tudi avta in ostalih stvari ni bilo …

  • 07:47 19. Junij 2023.

    Varnost v Sloveniji je relativna ? Ruparjevi fašistični izpadi na ulici ,traktoristi po ulicah ogrožajo varnost in rumenjaki ,ki grozijo …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.