Zdravstvene razmere in število okužb z novim koronavirosom se počasi umirjajo, zato številne države sproščajo ukrepe. Ker pa so nekatera splošna pravila v večini držav še vedno aktualna oziroma imajo določene države ter območja svoja pravila, priporočamo, da se je o njih pred odhodom v tujino dobro pozanimati. Pravila se namreč glede na zdravstvene razmere znajo spreminjati.
Na podlagi informacij s spletne strani Reopen EU smo naredili krajši pregled potovalnih omejitev (oziroma preklica teh) v vseh sosednjih državah in nekaterih drugih destinacijah, ki so tradicionalno priljubljene med velikonočnimi in prvomajskimi prazniki.
V večini evropskih držav je glede na podatke Evropskega centra za nadzor nalezljivih bolezni (ECDC) povprečje potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev v zadnjih dveh tednih relativno visoko, kar pomeni, da so na njihovem zemljevidu "obarvane" temno rdeče, rdeče ali vsaj oranžno, posledično pa za prebivalce teh držav še vedno veljajo določeni ukrepi.
Hrvaška
Pri naših južnih sosedih so prejšnji teden popolno sprostili vse ukrepe, povezanih z vstopom v državo. Pri vstopu v Hrvaško evropskega covidnega potrdila tako ne potrebujete več pokazati. Prav tako so ukinili prepoved vstopa za državljane tretjih držav, ki lahko zdaj v državo vstopijo brez dokazovanja razloga prihoda, zadostuje že potrdilo o cepljenju proti covidu-19, potrdilo o prebolelosti ali negativen test.
Uporaba mask na Hrvaškem je obvezna le še za zaposlene in bolnike v zdravstvu ter za zaposlene in obiskovalce socialnovarstvenih zavodov. Povsod drugje velja le priporočilo za uporabo mask, neuporaba tudi ni več sankcionirana.
Italija
Avstrija
Če je Avstrija nekoliko sprostila ukrepe za vstop v državo za dnevne migrante, torej tiste, ki v državo dnevno prihajajo na delo ali šolanje, izpolnjevanje pogoja PCT ob prehodu meje še vedno velja za vse ostale potnike. PCT-pogoj v Avstriji izpolnjujete, če je od vašega drugega odmerka cepiva minilo manj kot 270 dni ali če je minilo manj kot 360 od tretjega – v nasprotnem primeru je potreben veljaven PCR-test (72 ur) ali hitri test (24 ur). Za otroke do 12. leta test ni potreben.
Madžarska
Na Madžarskem so vse omejitve v zvezi s prihodom v državo umaknili že v začetku marca, zato lahko potniki vanjo vstopajo brez covidnega potrdila. Prav tako potrdila ni treba več zagotoviti za udeležbo na različnih dogodkih, za vstop v hotele, zdravilišča, festivale ali kakršne koli druge dogodke (tudi v zaprtih prostorih). Nošenje mask ni obvezno niti v zaprtih javnih prostorih, je pa ponekod uporaba mask še vedno priporočljiva.
Grčija
Prvomajske počitnice nekateri izkoristijo tudi za skok v toplejše kraje, med najbolj zaželjenimi destinacijami med Slovenci je tudi Grčija. Tam so sredi marca ukinili obvezno registracijo oz. izpolnjevanje obrazca, ga pa potniki še vedno lahko izpolnijo prostovoljno in si s tako olajšajo potovanje. Potniki, ki imajo veljavno evropsko covidno potrdilo, lahko v državo do 18. aprila vstopijo brez dodatnega testa na covid. Pravila za veljavnost covidnega potrdila so sicer podobna kot v Sloveniji, torej: 270 dni pri dveh odmerkih cepiva; neomejeno v primeru poživitvenega odmerka; 14–180 dni po prebolelem covidu; PCR-test, opravljen do 72 ur pred prihodom, ali hitri test, opravljen v 24 urah pred prihodom.
Egipt
Za vstop v Egipt potrebujete dokazilo o polnem cepljenju ali negativni izvid testa PCR ali hitrega testa (PCR-test ne sme biti starejši od 72 ur, mora pa biti izpisan v angleškem ali arabskem jeziku). Prebolevniki brez negativnega testa v državo ne morejo vstopiti. Prav tako je pred prihodom treba izpolniti poseben obrazec.
Španija
Enotno evropsko covidno potrdilo velja tudi v Španijo – za vstop v državo je potrebno potrdilo o cepljenju, ali potrdilo o prebolevnosti, ali negativni izvid testa na novi koronavirus (PCR-test je veljaven 72 ur, hitri pa 24 ur). Mlajši od 12 let potrdil ne potrebujejo.
Francija
Italija seveda.