Pred časom je inštitut BTTV (Back to the Village) ali po slovensko nazaj na vas, javnosti predstavil nov projekt Hiše za mlade družine po ceni zgolj 50.000 evrov. Kot smo izvedeli od Ernesta Škrjanca z omenjenega inštituta, je zanimanje za gradnjo naselij z omenjenimi hišami izrazilo že več kot 15 občin z različnih koncev Slovenije, v dveh pa se bo zagotovo gradilo. To sta občini Ajdovščina in Lendava.
Občina bo zagotovila zemljišče
Projekt temelji na dveh osnovnih postavkah, ki morata biti izpolnjeni. Prva je ta, da mora občina imeti primerno zemljišče ali zemljišča, na katerih se hiše lahko gradijo, drugi pogoj je ureditev komunalne infrastrukture na zemljišču. V naslednji fazi se lahko na opremljenih zemljiščih postavijo hiše, ki bodo montažne, kot pravi sogovornik, pa bodo tudi energijsko izjemno varčne, pasivne.
Zemljišča torej zagotovijo občine, za sredstva, potrebna za gradnjo komunalne infrastrukture pa bodo poskrbeli v inštitutu. Računajo na donatorska sredstva, nekaj naj bi primaknile občine, upajo, da se bo v projekte dolgoročno vključila tudi država, del sredstev pa naj bi dobili iz evropskih virov.
Strošek mlade družine le 50.000 evrov
Mlada družina, ki bo lahko kupila takšno hišo, bo torej plačala le 50.000 evrov, za ostalo bodo poskrbeli drugi. Mlado družino so na inštitutu okvirno opredelili kot družino z otroki, starši pa naj ne bi bili stari več kot 35 let, lahko pa bodo za nakup kandidirali tudi pari do te starosti.
Hiše na ključ z dvema parkiriščema in vrtom
Hiše bodo končane na ključ, kar pomeni, da bodo ob prevzemu vseljive. Opremljene bodo s sistemom ogrevanja, tu so, kot izvemo možnosti še odprte, izdelana bo tudi kopalnica, položene talne obloge, dogovarjajo se tudi o opremi kuhinje.
Vse hiše bodo imele dve parkirni mesti, na zadnji strani pa manjši vrt oziroma bivalno dvorišče. Končna velikost posamezne parcele je odvisna od posameznega zemljišča. S projektom so za zdaj najdlje v občini Ajdovščina, kjer je po besedah Škrjanca, v načrtu šest zemljišč, na katerih bi lahko gradili naselja z do 50 hišami, na dveh manjši pa bi lahko stalo do 25 hiš. V občini pa naj bi že kmalu določili dve najbolj primerni zemljišči. Posamezno zemljišče za hišo naj bi merilo približno 285 kvadratnih metrov.
Prodaja ko bo gradbeno dovoljenje in komunalna infrastruktura
Kdaj naj bi bile prve hiše na prodaj, je odvisno od vseh postopkov, ki morajo steči. Če ima občina že pripravljen OPN, bo šlo hitreje, kot če jih mora šele sprejeti. Prvi projekti naj bi stekli v začetku naslednjega leta. V Lendavi imajo OPN že pripravljen, na predvidenem zemljišču pa bi lahko postavili do 10 hiš.
Preprečili bodo špekulativne nakupe
Sprejeti morajo tudi splošne pogoje, med katerimi morajo pravno-formalno zagotoviti preprečevanje morebitnih špekulacij. Hiše so v resnici namenjene mladim družinam, zato nikakor ne želijo, da bi jih te čez leto ali dve prodale na trgu in z njimi zaslužile, pravi Škrjanec.
Zanimanja med mladimi družinami je veliko, kličejo in pišejo jim z vseh koncev Slovenije. Nas pa je zanimalo, ali bodo hiše po tej ceni dostopne tudi mladim družinam, ki že imajo lastno zemljišče, torej niso odvisne od odločitve občine.
Tudi o tej možnosti razmišljajo na inštitutu, saj jih je že poklicalo nekaj družin z lastnimi zemljišči. Odločitve še niso sprejeli, saj želijo najprej speljati projekta v Ajdovščini in Lendavi, ki bosta nekakšna pilotna projekta, na podlagi katerih bodo idejo, kako čim več mladim družinam omogočiti primerno bivališče, razvijali naprej. Ena od možnosti so tudi naselja hiš za upokojence.
Prvi mesec sem od tega preprostega spletnega gospodinjskega dela prejel 26391. To delo je na spletu in je delno ali …
Končno nekaj res dobrega za mlade ki so dejansko prepuščeni na milost in nemilost staršev ali pa oderuških privatnih najemnin. …
Če bo dobesedno tako kot napisano, se sploh ne sliši tako slabo, pa še na bolj odročno podeželje bi se …