Med večjimi porabniki električne energije v gospodinjstvu so hladilniki in zamrzovalniki, pomivalni in pralni stroji, pralno-sušilni stroji in električni grelniki tople vode.
Zato bi moralo biti precej pomembno, da pri nakupu novih posežemo po tistih, ki so energijsko najbolj učinkoviti. Učinkovitost preverimo na energetski nalepki, pri čemer razred A, pri nekaterih gospodinjskih aparatih pa A+++ (stara, še veljavna oznaka) pomeni najboljšo energijsko učinkovitost.
Že kar nekaj skupin izdelkov ima namreč novo nalepko, katere glavna značilnost je, da se lestvica učinkovitosti začne pri A in konča pri G, merila za razvrščanje v energijske razrede pa so zaostrena.
Podatkovna baza
V evropski podatkovni zbirki za označevanje energijske učinkovitosti (EPREL) so vpisani vsi izdelki, ki jih dajo proizvajalci na trg. Zbirka omogoča primerjavo posameznih skupin izdelkov po več parametrih. Potrošnik lahko v njej hitro in preprosto poišče najbolj učinkovite aparate in jih med seboj tudi primerja.
Pomivalni stroji: Le odstotek jih je v razredu A
Na evropskem trgu se denimo prodaja več kot 8000 različnih modelov pomivalnih strojev, le nekaj več kot en odstotek (97) pa jih ustreza energijski učinkovitosti razreda A Velika večina, skoraj 85 odstotkov, jih je razporejenih v razrede od C do E.
Pri Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) so pregledali pretekle primerjave izdelkov potrošniških organizacij in ugotovili, da so testi pomivalnih strojev, ki so jih opravili v zadnjih letih, pokazali od 30- do 50-odstotne razlike v obratovalnih stroških med najbolje in najslabše ocenjenimi modeli.
Pralni stroji: Razlika v učinkovitosti tudi 60-odstotna
Tudi za pralne stroje, ki so veliki porabniki energije, so ugotovili, da so razlike med modeli precejšnje. „Med dobro ocenjenimi modeli so lahko razlike v porabi električne energije in vode tudi 20-odstotne, med najboljšimi in najslabšimi testiranimi modeli pa dosežejo tudi 60 odstotkov.“
Potrošniki imamo pri pralnih strojih večjo izbiro energijsko učinkovitih. Od več kot 12.000 modelov jih 20 odstotkov spada v najboljši energijski razred A in prav toliko v razred B.
Pralno-sušilni stroji so izjemno potratni
Zadnji test sušilnih strojev je pokazal od 20- do 45-odstotne razlike v porabi električne energije, odvisno od izbranega programa.
Če pogledamo izbiro, pa lahko ugotovimo, da jih od nekaj več kot 6000 modelov, med katerimi lahko izbiramo, približno 23 odstotkov spada v najboljši energijski razred A+++. Še vedno pa je na trgu velika ponudba tudi bistveno manj učinkovitih naprav, kar dobra petina jih namreč spada v razred B po stari lestvici.
„Če kupujete nov sušilni stroj, izberite takšnega s toplotno črpalko – v primerjavi s klasičnim kondenzacijskim porabi tudi do 50 odstotkov manj električne energije, kar pomeni, da lahko v povprečju prihranite 70 evrov na leto,“ svetujejo na ZPS.
Preudarno pri izbiri hladilnikov
Med energijsko najbolj potratne lahko uvrstimo hladilnike in zamrzovalne skrinje, slabša je tudi njihova energijska učinkovitost. Večina teh naprav namreč spada v razrede od E, F in G.
Testi potrošniških organizacij so pokazali tudi do 60-odstotne razlike med najboljšimi in najslabšimi modeli (z 200 do 300 litri uporabne prostornine). Pri manjših modelih (120 do 150 litrov uporabne prostornine) je bila razlika med najbolje in najslabše ocenjenim manjša, a še vedno 30-odstotna. Poraba električne energije pri najbolj varčnem kombiniranem hladilniku (z zamrzovalnikom) pa je lahko za skoraj 50 odstotkov manjša kot pri najslabše ocenjenem.
V evropski podatkovni bazi lahko primerjate tudi druge lastnosti izdelkov v posamezni skupini, denimo letno porabo električne energije, porabo na cikel delovanja, hrupnost, dolžino garancije.
Podatke o izdelkih lahko preverite tukaj.
pralni stroj za 400 eur porabi malenkost več kot tisti za 1200 eur,skratka ne dobiš te razlike nazaj,kamoli da kaj …