Povprečna maloprodajna cena toplote za značilnega gospodinjskega odjemalca toplote v večstanovanjski stavbi z letno obračunsko močjo sedem kilovatov in povprečno letno porabo 6,21 MWh je februarja dosegla 113,47 evra na MWh in je bila za 0,33 odstotka nižja kot januarja. Najvišja je bila na Ravnah na Koroškem, najnižja pa v Velenju in Šoštanju.
Povprečna maloprodajna cena toplote je izračunana za devet izbranih občin, v katerih se iz sistemov daljinskega ogrevanja oskrbuje skoraj 70 odstotkov vseh gospodinjskih odjemalcev toplote, priključenih na distribucijske sisteme v državi, in sicer za Ljubljano, Maribor, Kranj, Celje, Slovenj Gradec, Velenje, Jesenice, Ravne na Koroškem in Trbovlje, je objavljeno na spletni strani agencije za energijo.
Na znižanje povprečne maloprodajne cene toplote v februarju je po pojasnilih agencije vplivalo 9,90-odstotno znižanje povprečne cene toplote na Jesenicah, medtem ko povečanje povprečne cene toplote v Slovenj Gradcu za 24,52 odstotka glede na celoten delež oskrbovanih gospodinjskih odjemalcev v izbranih slovenskih občinah ni imelo bistvenega vpliva.
Februarja so za toploto največ plačevali gospodinjski odjemalci na Ravnah na Koroškem, 145,05 evra za megavatno uro (MWh). Sledijo ji občine Trbovlje (142,15 evra za MWh), Jesenice (133,24 evra za MWh), Ljubljana (124,86 evra za MWh), Slovenj Gradec (120,32 evra za MWh), Maribor (116,92 evra za MWh), Celje (96,06 evra za MWh), Kranj (91,28 evra za MWh) in Velenje s Šoštanjem (86,22 evra za MWh).
Februarska povprečna maloprodajna cena je za 5,98 odstotka nižja kot decembra lani. Cena toplote v primerjavi z decembrom lani se je zvišala v Slovenj Gradcu (+24,52 odstotka), Ravnah na Koroškem (+16,25 odstotka) in Celju (+9,76 odstotka) ter znižala v Mariboru (-26,40 odstotka) in Jesenicah (-9,90 odstotka), medtem ko je drugod ostala nespremenjena.
"Vzroki za visoke cene toplote iz sistemov daljinskega ogrevanja ostajajo nespremenjene, visoka prodajna cena energentov, predvsem zemeljskega plina, ter cena emisijskih kuponov CO2, katerih povprečna prodajna cena je konec januarja dosegla že 88,31 evra za tono CO2," so še zapisali na agenciji za energijo.
zanimivo bo zdaj za nas z zemeljskim plinom
Nadrsali so betonarji.