Na spletnih straneh je težko najti keramičarja, ki bi ob predstavitvi svojega dela, objavil tudi cenik. Mi smo jih našli nekaj, vendar so iz preteklih let, in kot so nam povedali mojstri, ne veljajo več, vendar jih zaradi obilice dela še niso uspeli posodobiti, hkrati so povedali, da se cene prehitro spreminjajo.
Keramičarji so v teh mesecih očitno eni od najbolj iskanih mojstrov, vsaj sodeč po povpraševanjih, ki jih lahko opazimo na specializiranih gradbenih portalih.
In zakaj keramičarji neradi objavijo cenike?
Ker je končna cena njihovega dela odvisna od več dejavnikov, ponudbe pripravijo le za konkretna naročila. „Cena je odvisna od površine prostora in višine stene, od velikosti ploščic, tudi od tega, kakšno površino imajo, od načina polaganja, ali bo treba narediti bordure, morda položiti mozaik in še bi lahko našteval,“ pove eden od keramičarjev.
Pri določanju cen velja zakon trga, saj jih keramičarji oblikujejo prosto glede na povpraševanje. Vodilo, ki ga lahko upoštevajo ali ne, pa je tudi informativni cenik keramičarskih del, ki ga pripravi gradbena sekcija pri Obrtni zbornici Slovenije, vendar je zadnji iz leta 2019. Novih pa zaradi razmer na trgu gradbenih materialov za zdaj ne objavljajo.
Dražje za 30 odstotkov
Po podatkih Zbornice gradbeništva in industrije gradbenega materiala pri GZS pa so se storitve keramičarjev v zadnjem letu podražile za približno 30 odstotkov.
Najnovejše povprečne cene pa lahko prevrimo tudi na portalu primerjam.si, ki jih zbira na podlagi velikega števila povpraševanj in ponudb keramičarjev.
Povprečna cena polaganja keramičnih ploščic je 20 evrov za kvadratni meter, začne se pri 17 in seže tja do 28 evrov. V to kategorijo spadajo ploščice klasičnih dimenzij od 15 krat 15 centimetrov pa tja do dimenzije 33 krat 100 centimetrov.
Za polaganje bordure bo keramičar v povprečju zaračunal od sedem do 13 evrov na tekoči meter, za mozaik na mreži pa od 20 do 30 evrov na kvadratni meter. Navedene ceno so brez DDV in veljajo zgolj za delo na ravni, pripravljeni podlagi, ne pa tudi materiale, torej lepilo, fugirno maso, morebitne emulzije.
Keramičarji vrsto del obračunajo dodatno
Tako bo cena za 10 do 15 odstotkov višja, če je prostor manjši od treh oziroma petih kvadratnih metrov. Polaganje stenskih ploščic na višini nad 2,5 metra lahko podražijo za šest odstotkov. Če ima površina ploščic grobo strukturo, je cena lahko višja za 25 odstotkov, toliko je dražje tudi polaganje v diagonalo. Tudi polaganje ploščic več barv in velikosti po vzorcu je dražje in sicer za 15 odstotkov. Največji pribitek h osnovni ceni pa vam lahko zaračunajo pri oblaganju kadi, umivalnika, korit, stebrov, od 75 do 100 odstotkov. Na ceno lahko vpliva tudi debelina ploščic, način brušenja robov, morebitno mokro rezanje.
Pri izbiri keramičarja in ceni, se je treba dogovoriti o popolnoma vseh delih, ki jih bo opravil. Ni dovolj, da pove, koliko je cena polaganja kvadratnega metra. Če boste imeli v kopalnici borduro ali kakšno drugo zaključno obrobo, če želite, da obloži tudi kad, ali ploščice kombinira po barvah in velikostih, vam mora v naprej povedati, koliko bo računal. Lahko pa vam da ponudbo s ceno na ključ, če natančno ve, kaj želite in s kakšnimi materiali bo delal. V ponudbo naj vključi tudi ceno lepila, fugirne mase in drugih morebitnih materialov. Na podlagi celovite ponudbe kasneje ne sme posameznih del računati dodatno.
Hehe pa jih sam položim kako bo pac bo. Itak pa je danes bolj ze v modi ne obdelani beton …
Keramicarji so vsi po vrsti ze 2019 polagali za 30€/m3 brez racuna. Zezka znanost, hebi ga. Tako da. Polovi naj …
Evo, vsi mulci bi študirali, v resinici bi pa lahko z eno triletno šolo pa mal po kolenih, prav dobro …