"Že nekajkrat se je zgodilo, da je v našem naselju nekdo nastavil strup za polže. Očitno mu vdirajo z zunanje strani v atrij in ga natrosi kar na pločnik. Kolikor vem, je to kaznivo, saj je to skupna javna površina, kjer se sprehajajo otroci, ljudje s kužki, imamo prostoživeče mucke in ježe. Zgrozim se ob misli, da veliko ljudi sploh ne ve, da je to zelo nevaren strup, ki je lahko usoden že v majhnih količinah," nam je sporočila precej razburjena bralka.
Posipanje po pločniku je kršitev
Pravi naslov za prijavo takšnega početja je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, vlogo za prijavo kršitve pa lahko stanovalci oddajo kar prek spletne strani, so nam sporočili z uprave.
Gre namreč za kršitev, saj kot pravijo na upravi, nobenih fitofarmacevtskih sredstev (FFS) ni dovoljeno uporabljati na pločniku.
Vse vabe so fitofarmacevtska sredstva
Za zatiranje polžev so pri nas na voljo sredstva na osnovi železovega fosfata in metaldehida, vsa pa spadajo v skupino FFS. A med njimi je bistvena razlika. Tista, katerih osnovna učinkovina je železov trifosfat, so v prosti prodaji, sredstva z metaldehidom pa se prodajo le v specializiranih FFS prodajalnah, za njihov nakup pa je obvezna izkaznica oziroma potrdilo o pridobljenem znanju iz fitomedicine. Vsa pa je treba uporabljati skladno z navodili, ki so navedena na embalaži, pravijo na upravi.
Na drugi strani pa je metaldehid močno sredstvo, pri uporabi katerega, je potrebna večja previdnost, med drugim je treba uporabiti zaščito (rokavice, očala), ne sme priti v stik s kožo ali sluznico.
Poleg tega ima karenco, običajno 21 dni. Karenca je čas, ki mora preteči, od uporabe FFS, da je živilo primerno za uživanje.
Potrebna je zdravniška pomoč
Metaldehid lahko zelo škoduje ljudem in tudi hišnim ljubljenčkom, če bi ga zaužili. Povzroča pa krče, bruhanje, drisko, tresenje, lahko tudi nezavest in celo smrt. Na upravi pa previdnost priporočajo tudi, če se kot vaba uporablja železov trifosfat. Svetujejo, da ob morebitnem zaužitju usta temeljito speremo z vodo, prizadeti pa naj popije do dva decilitra vode, potem pa je treba poklicati zdravnika. "Ne izziva se bruhanje. Nezavestnemu se ne daje piti ničesar, niti se mu ne izziva bruhanja. Če je možno, se zdravniku predloži navodilo za uporabo sredstva," še dodajajo na upravi.
Hišne živali, ki bi imele znake krčev in tresenja, je treba odpeljati k veterinarju.
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin še kakšnih hujših kršitev ne vzame resno, o njihovem odzivnem času pa …
Pa dobr, tistih par polžkov, ne rabi biti ekstrem in pobijati vse živo kar leze in gre, za kakšne komarje …
Ah, pretirava se. Na tleh je vse sorte, ta specifičen "strup" je vsaj plav in viden.