Obiskali smo par, ki se je odločil za vgradnjo decentralnega sistema v starejši hiši s kamnitimi zidovi in po dveh mesecih preverili, ali je bila njuna odločitev prava.
Težave z vlago in plesnijo: tipični znaki v starejših hišah
"O možnosti vgradnje prezračevalnega sistema sva z možem razmišljala dolgo," pove Majda in takoj doda, da so bili glavni razlogi za to predvsem vlaga, ki je v nekaterih manj prezračenih in hladnih kotih kondenzirala, zato se je občasno tam pojavila tudi plesen. "Kakšno pomlad je ni bilo, spet drugič pa se je pojavila. Nekaj časa sva to reševala z algicidi in beljenjem, zdaj pa sva se odločila, da je čas, da vlago učinkovito iz bivalnih prostorov odvede prezračevalni sistem."
Drugi pomembni razlog, zaradi katerega sta sprejela odločitev, pa je boljši zrak v prostorih. "Pozimi sva se večkrat pregovarjala, kako pogosto in koliko časa naj bodo odprta okna, da se dnevna soba, kuhinja in kabinet prezračijo," je iskrena naša gostiteljica, ki pove, da bi ona zračila precej, medtem ko je mož običajno protestiral, da hišo pozimi z odpiranjem oken preveč ohladi. "Tako sva sprejela kompromis, da bo učinkovita rešitev prav prezračevanje," se v pogovor vključi Zvone.
Štiri enote za 60 kvadratnih metrov
Odločila sta se za decentralni prezračevalni sistem podjetja Lunos, kjer so jima na podlagi na roko narisanega tlorisa pritlične etaže, kjer so poleg velike dnevne sobe z jedilnico, še kuhinja, manjša soba in kopalnica, pripravili načrt prezračevanja in določili posamezne enote. Etaža je velika približno 60 kvadratnih metrov.
Sistem je sestavljen iz štirih enot. Dve sta rekuperacijski (e260), eno so vgradili v dnevno sobo, drugo v manjšo sobo, med seboj komunicirata. V kuhinjo so vgradili nekoliko drugačno rekuperacijsko enoto (ego 60 RF), ki ima dve cevi in deluje samostojno oziroma neodvisno od drugih dveh enot. "Kot so mi pojasnili, je v kuhinji potreben večji pretok zraka, zato je ta enota bolj primerna kot klasična rekuperacijska enota," pove Majda. V kopalnico pa so vgradili ventilator Silvento, za odvajanje odpadnega in vlažnega zraka.
Izzivi pri vgradnji prezračevanja v kamnito steno
Štiri enote pomenijo štiri preboje skozi zunanje zidove. Kot smo izvedeli od dveh mojstrov, bi v klasično grajeni hiši tak sistem namestila precej hitro, saj gre kronski vrtalnik skozi opeko preprosto in hitro, kot bi vrtal v maslo, se še pošali eden od njiju. Ker pa so morali preboje zvrtati skozi dobrih 60 centimetrov debelo kamnito steno, je bila zgodba povsem drugačna.
Najtežji del je bil za njima, sledilo je le še vstavljanje cevi v preboje, njihova zatesnitev, potem sta vstavila rekuperatorje s filtri in enoto zunaj na fasadi in na notranji strani zaprla s pokrovi.
prezračevanje zunanji pokrov
Električne inštalacije in prilagoditve pri montaži
Vsaka enota potrebuje napajanje, o čemer pa pri Lunosu razmišljajo že prej. "Še preden sva dokončno potrdila naročilo, naju je obiskala predstavnica podjetja, ki je natančno določila mesta, kjer bodo vgrajene enote in preverila možnost napajanja," pove Majda.
Mojstri izkoristijo najbližji dostop do električne energije, električne kable, ki jih je treba do tja speljati, pa na željo naročnika namestijo podometno. Zareze potem napolnijo s kitom in zravnajo s steno. Majda in Zvone sta se odločila za to možnost, čeprav je pomenila, da bo treba steno ali vsaj del, kjer so podometno namestili napeljavo, popleskati. Lahko pa bi se odločila za nadometno napeljavo z zaščitnimi kanaletami.
Poleg napajanja sta mojstra namestila tudi dve stikali za upravljanje enot. Eno stikalo je namenjeno dvema rekuperacijskima enotama, ki delujeta sinhrono, drugo stikalo pa upravljanju enote v kuhinji, ventilator ima stikalo na ohišju. Mesto za stikali sta izbrala naročnika, mojstra pa sta tudi zanju zvrtala luknji, tako da sta na zidu nameščeni podometno.
Kako sistem deluje po vgradnji
Po več kot dveh mesecih smo par poklicali in preverili, kako prezračevanje deluje in kako sta zadovoljna. "Zelo. V prostorih se izjemno občuti, da vanje ves čas prodira svež zrak,« je povedala Majda in v smehu dodala, da »oken ne odpira več, mož pa se ne pritožuje nad izgubo toplote."
Prezračevalni sistem deluje ves čas samodejno, saj vse tri rekuperatorske enote zaznavajo vlago v prostorih in koncentraciji te prilagajajo jakost delovanja. "Sva pa raziskala, kaj vse ponuja sistem in nekaj možnosti mi je še posebej všeč. Enkrat na dan z enim klikom povečam jakost prezračevanja, kar pomeni, da se v 10 minutah stanovanje učinkovito prezrači, kot bi odprla vsa okna in naredila prepih. Kadar s kuhanjem ustvarjam veliko pare, povečam tudi moč delovanja enote v kuhinji. Zelo pa mi je všeč, da sistem omogoča poletno prezračevanje. Tega seveda še nisva preizkusila, a poleti njegovo delovanje zelo preprosto prilagodiš tako, da v prostore ne vdira preveč toplote, zračenje pa še vedno poteka," možnosti delovanja našteva Majda.
Koliko energije porabi tak sistem?
In še nekaj nam zaupa. Zaradi spremembe obračuna omrežnine občasno porabo električne energije spremlja na portalu Moj elektro. Zdaj pa jo je zanimalo, ali se je morda poraba te zaradi neprestanega delovanja prezračevalnih enot in tudi ventilatorja v kopalnici povečala. "Nisem opazila, da bi bila večja, pa čeprav delujejo ves čas, sistem je deloval tudi, ko sva bila na dopustu. Sicer pa so mi zagotovili, da so enote izjemno majhni porabniki, saj imajo majhne moči."
Kako bo z vlago v prostorih in morebitno plesnijo, ki jima je v preteklih letih občasno grenila življenje, pa nam bo zaupala pozimi. Za zdaj je prepričana, da je bila odločitev za prezračevalni sistem prava. "Če ne bi občutila svežega zraka in se občasno poigrala z možnostmi delovanja, sploh ne bi vedela, da je sistem vgrajen, saj je pri samodejnem delovanju praktično neslišen."
Kako pa je kaj z zvočno izolacijo? Khm, khm...
OGLASNO SPOROČILO
Star sistem še zmeraj deluje,odpreš okna vsak dan za 15 minut,in problem je rešen.Prišparaš na elektriki,ni treba kupovat filtrov,če pa …