Če v nekaj dneh ne izpolnite dveh pogojev, izpadete iz ugodne sheme

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Konec leta se izteče rok, do katerega morajo vlagatelji v samooskrbne sončne elektrarne izpolniti dva pogoja, da bodo njihove naprave v ugodni shemi obračuna, to je net meteringu. Temu je razpisne pogoje za dodelitev subvencije za te naprave prilagodil tudi Borzen.
Oglej si celoten članek

Spomnimo, sončne elektrarne so lahko v shemi net metering, če so vlagatelji ulovili nekaj pomembnih rokov. Prvi rok, ki je moral biti izpolnjen, je bil 31. december 2023. Do takrat so vlagatelji morali oddati vlogo za izdajo soglasja. 

Če so ta rok ulovili, morajo najkasneje do 31. decembra letos sončne elektrarne stati na strehah, vlagatelji pa morajo najkasneje do tega datuma oddati tudi vlogo za priključitev v omrežje.

Torej ni nujno, da so sončne elektrarne v omrežje dejansko priključene že letos, elektrodistributerji jih lahko priključijo tudi prihodnje leto, nujno pa je, da so postavljene in vloga za priključitev v omrežje oddana. 

Če vlagatelji zamudijo ta rok, njihove elektrarne ne bodo v shemi net meteringa, temveč bodo vključene v manj ugodno, novo shemo.  

Spremenjen razpis za subvencije

Borzen, odgovoren med drugim tudi za dodeljevanje subvencij za samooskrbne sončne elektrarne v shemi net meteringa, temu prilagaja tudi javni poziv. V zadnjem Uradnem listu je objavil spremembe javnega poziva JP-SO-01, na podlagi katerega lahko subvencije dobijo vlagatelji v samooskrbne sončne elektrarne po ugodnejši stari shemi oziroma tako imenovanem net meteringu. 

Vlogo za subvencijo lahko vložijo vlagatelji, ki so izpolnili zgoraj navedene pogoje. Dodatni pogoj je, da bo elektrodistributer sončno elektrarno v omrežje priključil oziroma vlagatelja registriral kot samooskrbnega odjemalca najkasneje do 1. oktobra 2025. Velja tudi, da vlagatelji vlogo lahko oddajo šele, ko sončna elektrarna obratuje. 

Spreminjajo tudi rok, do katerega se vloge za subvencije lahko oddajo na Borzen. Prej je bil ta rok 1. april 2025, po novem pa bodo vlagatelji imeli čas za oddajo vloge do 31. decembra 2025. 

Višina nepovratnih sredstev pa ostaja enaka

Za vsak nameščen kilovat moči sončne elektrarne se dodeli 50 evrov nepovratnih sredstev. Za povprečno močno napravo, na primer 11 kW, lahko vlagatelj dobi 550 evrov subvencije. V obeh primerih velja, da subvencija ne sme biti višja od 25 odstotkov upravičenih stroškov naložbe. 

Precej višje pa so subvencije, če se k elektrarni odloči dodati še hranilnik električne energije. V tem primeru je upravičen do 500 evrov nepovratnih sredstev za vsak kilovat sončne elektrarne. Za 11 kW sončno elektrarno in hranilnik, ki mora imeti v tem primeru najmanj 7,7 kWh kapacitete, vlagatelj lahko dobi do 5500 evrov subvencije.
 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 10

  • 14:27 22. December 2024.

    Zakaj človek dobi občutek, da so in bodo uporabniki, ki se tega lotijo na koncu oškodovani in izigrani s strani …

  • 12:55 22. December 2024.

    nedopustno je, da se pravila sproti sprrminjajo. oskodovanim predlagam skupinsko odskodninsko tozbo.

  • 12:25 22. December 2024.

    MRŠŠŠ.....

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.