„V tistem času sem ravno prenavljal kurilnico in za ogrevanje hiše že izbral kotel na pelete, saj je bila takrat za moje finančno stanje to najboljša rešitev. A sem začel razmišljati tudi o kombinaciji sončne elektrarne in ogrevanja s toplotno črpalko. Te misli nisem nikoli opustil, zato sem se po dveh letih odločil, da projekt izpeljem,“ pove Uroš.
Na končno odločitev, da že po dveh letih ponovno spremeni vir ogrevanja, sta ključno vplivala dva dejavnika. Izračun naložbe in dolgoročnih prihrankov ter dejstvo, da „živimo sredi narave, zato se mi zdi odgovorno, da poskrbim, da takšna ostane tudi za prihodnje generacije.“ Pravi, da se bo morda slišalo osladno, ampak prepričan je, da je treba preiti od besed k dejanjem, če želimo ohraniti naravo.
Seštel je stroške, naložbo in prihranke
Seštel je, da je zdaj letni strošek elektrike in ogrevanja približno 2000 evrov. Iz te osnove je izhajal, ko je postavil finančno konstrukcijo in predvidene prihranke v letih delovanja sončne elektrarne in toplotne črpalke.
„Ko sem dobil ponudbo za elektrarno, je bil izračun obroka kredita 140 evrov na mesec. Če dodam še 20 evrov mesečnega stroška obračunske moči in prispevka OVE in SPTE, je to približno 2000 evrov na leto. Potem sem dodal še investicijo v višini 11.500 evrov za toplotno črpalko za ogrevanje. Pri tem pa si obetam, da bom s subvencijo Eko sklada in prodajo stare kurilnice pokril približno polovico te investicije.“
Ponudnika sončne elektrarne je izbral na podlagi več dejavnikov
Eden od teh je bila zagotovo pozitivna izkušnja prijatelja. „Tisto, kar mi je pomenilo največ, pa je bil na eni strani sedemletni brezobrestni kredit z vključenim zavarovanjem in vzdrževanjem, na drugi strani pa dejstvo, da je GEN-I podjetje, ki bo čez 10, 20 let še vedno tukaj in mi bo nudilo podporo. Investicija je visoka, zato ne želim tvegati z manjšim izvajalcem, ki lahko čez nekaj let izgine s trga, sam pa bom moral iskati nove vzdrževalce, novo zavarovanje.“
Pomembno je bilo tudi, da se mu ni bilo treba ukvarjati z bankami in različnimi postopki. „Vse sem lahko uredil na enem mestu in to mi je pomenilo veliko. Poleg tega je super tudi to, da GEN-I od glavnice kredita takoj, še preden jo dobiš, odšteje višino subvencije Eko sklada.“
Pripravili so tudi vso dokumentacijo in mi jo samo pošiljali v podpis, to je bilo moje edino delo. Sila enostavno, pravi. „No, monterjem sem skuhal kavo,“ se pošali o svoji vlogi pri celotnem postopku.
Ponudbo je dobil v začetku februarja in jo takoj potrdil. Panele so na streho montirani 13. maja in zdaj čaka še zadnji pregled in prvi zagon. „Kolikor vem, je trenutno neverjetno povpraševanje po sončnih elektrarnah, zato so se mi roki zdeli sprejemljivi. Veliko časa si je vzel tudi elektrodistributer na našem področju - verjetno spet zaradi navala.“
Lega hiše in strehe je skoraj idealna
Na streho, ki je le za nekaj stopinj obrnjena od idealne lege na jug, so mu namestili sončno elektrarno s priključno močjo 11 kW. „Hiša stoji na precej ugodni geografski legi, saj ni čisto v dolini, da bi hribi metali senco nanjo. Tako imam skoraj idealne pogoje za postavitev elektrarne. To je le še olajšalo mojo odločitev, saj vem, da bo proizvodnja električne energije dovolj visoka za moje potrebe.“
Električno energijo bo oddajal v omrežje, po izračunih pa bi morala elektrarna proizvesti nekaj viška. „Moj cilj je zgolj samooskrba in pri tem ne bo veliko viška. Elektrike ne bom prodajal. Zaradi morebitnega letnega zaslužka v višini denimo 20 evrov se ne želim ukvarjati z birokracijo, ki bi bila nujna. Za zdaj me tudi shranjevanje elektrike v baterijah ne zanima. O njih bom resno razmišljal šele, ko v hišo dobim optično internetno povezavo. Takrat bom verjetno postavil nekaj strežnikov, hkrati pa tudi že testiram komponente ter sistem Home Assistant za pametni dom. Baterije mi bodo v tem primeru nudile neprekinjeno oskrbo pri morebitnem izpadu elektrike in s tem preprečile nepotrebno ugašanje sistemov v hiši.“
Poskrbljeno tudi za vzdrževanje in zavarovanje
Naslednjih sedem let je poskrbljeno tudi za zavarovanje in vzdrževanje sončne elektrarne. „Ko bom vse poplačal, se bom odločil, kako naprej. Vem, da GEN-I nudi paket zavarovanja in vzdrževanja za zelo dostopen znesek, 140 evrov na leto. Glede na letne prihranke, ki se obetajo, bom verjetno samo prešel na vzdrževalno/zavarovalno pogodbo pri GEN-I in nadaljeval z njimi. Oni so elektrarno zagotovili in tudi najbolje vedo, kako jo vzdrževati in kako je vse postavljeno.“
Proizvodnje elektrike in njeno porabo pa bo za začetek spremljal prek aplikacije. „Kasneje, ko bom urejal pametni dom, bom poskusil pridobiti še kakšen dodaten dostop in monitoring urediti prek lastnega sistema. To sicer ni za slehernika, ampak ker sem pač navdušenec nad tehnologijo, me zanima, kaj vse lahko še naredim v povezavi sončne elektrarne s pametnim domom in kasneje tudi njegovo avtomatizacijo.“
Odkar sem začel delati na spletu od d0ma, zaslužim 95 USD na uro. Neverjetno, edino kar potrebuje je enostavno tipkanje …
Pozabili so omeniti, da trenutno že od marca na omrežje ne priklapljapljajo skoraj nobenih novih elektrarn, ker so na SODO-u …
Kako enostavne izgledajo stvari na prvi pogled,čeprav v realnosti to ne izgleda niti približno enako-sem to izkusil na lastni koži.....