Iz Energetike Maribor so odjemalce toplote iz daljinskega sistema ogrevanja takoj po novem letu obvestili, da bodo plačevali višjo ceno ogrevanja. Kot so navedli v Mariboru, s toploto oskrbujejo 14.000 gospodinjstev in poslovnih enot.
Nova cena variabilnega dela za gospodinjski odjem je po novem 134,19 evra/MWh z DDV in je tako v primerjavi z decembra lani veljavno ceno (113,47 evra/MWh) višja za 18 odstotkov. Fiksni del cene pa ostaja nespremenjen.
„Kljub povišanju variabilnega dela cene ogrevanja za 18 odstotkov pa naši izračuni kažejo, da bo v primeru ogrevanja povprečnega slovenskega stanovanja velikosti 69 m2 z obračunsko močjo 6,0 kW strošek ogrevanja pri temperaturnih podatkih za minulo leto višji za 128 evrov na letni ravni. To pomeni 12 odstotkov več, kot bi znašali stroški po ceniku preteklega obdobja,“ so še sporočili iz Energetike Maribor.
Letni strošek ogrevanja prej omenjenega stanovanja bo po novem tako približno 1140 evrov.
Zadnja podražitev variabilnega dela cene je že 13. sprememba cene zapored v samo nekaj več kot enem letu. Decembra 2022 je bila cena variabilnega dela nekaj čez 93 evrov/MWh, od januarja do aprila 2023 je vztrajala pri 108 evrih, maja je sledila nova podražitev na skoraj 140 evrov in junija še ena, takrat je bila cena skoraj 156 evrov. Takšna je ostala do konca septembra. Oktobra in novembra lani je sledilo znižanje cene na dobrih 131 evrov in novembra na 113 evrov/MWh.
Spremembe cen so bile pogojene tudi z vladnimi ukrepi, ki so veljali lani.
Za zadnji dvig cen so se odločili zaradi „trenutnih okoliščin, zlasti cene zemeljskega plina ob manj ugodnih odkupnih cenah električne energije (iz soproizvodnje) in manj sprejemljivih obratovalnih podporah, ki jih zaradi nizke referenčne cene elektrike po metodologiji za izračun v letu 2024 praktično ne bo.“
V Ljubljani ogrevanje cenejše
Cene toplote so od 1. januarja višje tudi v Ljubljani, vendar pa bo 61.000 ljubljanskih gospodinjstev kljub temu plačevalo precej nižje stroške ogrevanja kot v Mariboru. Cena je višja za skoraj 10 odstotkov in znaša 105,87evra/MWh z DDV, kar pa je še vedno skoraj 27 odstotkov ceneje kot v Mariboru. V ljubljanski energetiki so izračunali, da bo cena ogrevanja povprečnega stanovanja letos višja za približno 64 evrov.
Prascev manever za zabitje dviga minimalne plače
Stroški tako ali tako samo naraščajo in nakladanje o nekem nižanju cen se ž e večini naroda zdi brezvezno nakladanje …
ne vem če je vlada kaj zraven ko tile kapitalisti dražijo. tuš, ki je še nekako bil delček v slovenskih …