Padec cene ogrevanja kar za četrtino

Foto: Profimedia
Čeprav je povprečna cena ogrevanja iz toplovodov januarja celo padla, se je v resnici znižala le v eni občini. Drugod cene ostajajo enake decembrskim, v dveh občinah pa so celo višje.
Oglej si celoten članek

Nekateri lastniki in najemniki stanovanj v večstanovanjskih stavbah, ki se ogrevajo s toploto iz distribucijskih sistemov, so zagotovo veseli, da se cena ogrevanja januarja ni povišala. Po podatkih Agencije za energijo, ki vsak mesec objavlja cene toplote v devetih izbranih občinah, se je cena ogrevanja iz toplovoda januarja v povprečju znižala za skoraj šest odstotkov. 

Podatki o cenah veljajo za gospodinjskega odjemalca toplote v večstanovanjski stavbi z letno obračunsko močjo 7 kW in povprečno letno porabo 6,21 MWh. Analiza zajema devet izbranih slovenskih občin, v katerih se iz sistemov daljinskega ogrevanja oskrbuje skoraj 70 odstotkov vseh gospodinjskih odjemalcev toplote, priključenih na distribucijske sisteme Sloveniji. Povprečna cena je januarja dosegla vrednost 113,87 evrov/MWh in je 5,65 odstotka nižja kot decembra lani. 

Vendar ta podatek pove bolj malo. Cena je januarja v primerjavi z decembrom lani nižja zgolj v MO Maribor, iz 158,85 je padla na 116.92 evra/MWh, kar je 26,4-odstotni padec. 

toplovod jan 22 V šestih opazovanih občinah se cene ogrevanja januarja niso spremenile, v dveh pa so se celo povišale. Cena toplote se je januarja letos glede na december lani najbolj zvišala v občini Ravne na Koroškem in sicer iz 124,77 na 145,05 evra/MWh oziroma za 16,25 odstotka. Nekoliko manj pa se je cena ogrevanja iz toplovoda dvignila v MO Celje, iz 87,52 na 96,06 evra, kar je skoraj 10-odstotna podražitev.

toplovod jan 22 Sprememba povprečnih maloprodajnih cen toplote med obdobji (december 2021/2020, januar 2022/december 2021)

Kljub temu pa cena toplote v Celju ni med najvišjimi. Najceneje se trenutno ogrevajo gospodinjski odjemalci toplote iz distribucijskega sistema Šaleške doline, sledijo jim MO Kranj, MO Celje, MO Maribor. Precej višje pa so cene v MO Ljubljana, občini Trbovlje, občini Ravne na Koroškem in najdražje v občini Jesenice. 

toplovod jan 22 Znižanje cen januarja je posledica spremenjenih cen energentov, ki predstavljajo upravičen strošek distributerja toplote, prav tako pa je pri nekaterih distributerjih toplote opaziti, da v ceno niso vključili vseh upravičenih stroškov, pravijo v agenciji. 

Vzrok za zvišanje cen pa je še vedno visoka prodajna cena zemeljskega plina, ne umirja pa se tudi cena emisijskih kuponov CO₂, katerih povprečna prodajna cena je bila začetek januarja 80,49 evra na tono CO₂, ugotavljajo v agenciji in dodajajo, da „naraščanje cen energije, energentov in emisijskih kuponov CO₂ na veleprodajnih trgih v začetku leta 2022 ne pojenja, kar se še naprej odraža v maloprodajnih cenah toplote iz distribucijskih sistemov toplote.   

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 9

  • 13:48 24. Januar 2022.

    Taksne podrazitve imajo bolj malo osnove, glede na to da se pridobivanje elektrikrle skozi hidro, termoelektrarne ni podrazilo. Nekaj zasluzka …

  • 21:21 23. Januar 2022.

    Če prav razumem neodvisne strokovnjake je podražitev energentov čisto brez potrebe in samo za polnjenje žepov tistih pri koritu, za …

  • 11:43 23. Januar 2022.

    Dobro jutro. V Kranju plin +400%.

Več novic