Nedavno smo pisali o 7,9 kvadratnega metra veliki garsonjeri, ki jo lastnica prodaja za 55.000 evrov. Prodajo še vedno oglašuje na enem izmed največjih nepremičninskih portalov v Sloveniji. Poleg cene nas je zmotilo predvsem to, da sobo, v kateri prostor za higieno ni ločen, temveč je postavljen tik ob postelji in kuhinji, oglašuje kot garsonjero, za katero je značilno, da ima en ločen prostor in sicer kopalnico, zato smo na tržni inšpektorat naslovili vprašanja, ali je to sporno.
Nadzorujejo lahko le nepremičninske agencije
Na tržnem inšpektoratu so ugotovili, da nepremičnine ne oglašuje nepremičninska družba, temveč gre za zasebno ponudbo nepremičnine. Zato pristojnosti za nadzor nad takšnim oglaševanjem nimajo. „Pojasnjujemo, da je tržni inšpektorat RS v skladu z zakonom o nepremičninskem posredovanju pristojen za nadzor nepremičninskih družb, to je gospodarskih družb oziroma samostojnih podjetnikov posameznikov, ki kot gospodarsko dejavnost opravljajo storitve posredovanja v prometu z nepremičninami.“
V nadaljevanju pa, da je inšpekcijski organ pristojen tudi za nadzor 16. člena omenjenega zakona, ki določa vsebino oglaševane nepremičnine. „Nepremičninska družba mora pri oglaševanju oziroma pri drugih javnih objavah v sredstvih javnega obveščanja oziroma na spletnih straneh, v prostorih nepremičninske družbe ali na drugih mestih, kjer je dovoljeno oglaševanje, v zvezi z nepremičnino, ki je predmet posredovanja, zagotoviti objavo cene, lokacije, leta izgradnje stavbe oziroma zadnje prenove in velikosti nepremičnine ter firme in sedeža nepremičninske družbe.“
Tržni inšpektorat RS izvaja nadzor na podlagi prijav, pobud in po uradni dolžnosti, pri čemer se najpogostejše kršitve v zadnjem letu nanašajo na umanjkanje z zakonom določenih elementov pogodbe o posredovanju in na kršitev, ki se nanaša na plačilo za posredovanje.
Fizičnih oseb ne preverja nihče
Torej preverjanje, ali je neka oglaševana nepremičnina poimenovana kot garsonjera, pa gre v resnici za sobo, ni v njihovi pristojnosti, saj to spada na področje gradnje. Lastnik, ki je fizična oseba, lahko v oglas očitno napiše kar koli, saj teh oglasov ne nadzoruje nihče.
Takih primerov je čedalje več. Tudi pri novogradnjah, kjer na primer prodajalec reklamira enoinpolsobno stanovanje, v njem pa je samo …
Inšpekcijske službe kot je stanovanjska v primerih kršenja upravnika objekta v škodo etažnih lastnikov vedno zagovarja upravnike ! Denar je …
Če kupuješ brez da pogledaš stanovanje pol imaš problem,drgač pa nekumu je dolgčas in išče dlako v jajcu ,kupil pa …