Proti nadležnim komarjem in drugim insektom, ki se poleti naselijo v naših domovih, se večinoma borimo z različnimi repelenti, naravnimi eteričnimi olji in svečami in zelišči. Najboljša zaščita pa so zagotovo komarniki na oknih in vratih.
Komarniki so najbolj učinkovita zaščita
Ponudba teh je res velika. Kakovostne, vseh velikosti in tudi načinov pritrditve oziroma mehanizmov odpiranja, ponujajo proizvajalci in ponudniki senčil.
Izbiramo lahko med fiksnimi, ti so primerni za okna, in takšnimi, ki jih lahko na različne načine odpiramo, kar je nujno, če jih namestimo na balkonska vrata ali del panoramske stene, ki se odpira.
Razlikujejo se tudi po mrežici, ki je vpeta v okvir komarnika in preprečuje vstop komarjem in drugim insektom, nadležne so predvsem muhe, v bivalne prostore. Najbolj kakovostne so narejene iz steklenih vlaken, ki se ne odzivajo na temperaturne razlike. Torej se ne krčijo in raztezajo, zato je njihova življenjska doba precej dolga. Večina mrežic pa je plastičnih, ki so manj odporne na vremenske vplive, hitreje se strgajo, nekatere tudi preperijo.
Izbiramo lahko tudi med različnimi okviri, v katere je mrežica vpeta, in različnimi barvami, da so na okenskih in vratnih okvirih kar najmanj vidni oziroma moteči.
Cene zelo različne
Cene kakovostnih komarnikov se začnejo pri 50 evrov za eno povprečno veliko okno in sežejo vse do 350 evrov za tiste, ki se kot harmonika zložijo v plise in so namenjeni za zaščito na vratih.
Cenejše komarnike, cene se začnejo že pri 10 evrih, lahko kupimo v večjih specializiranih trgovskih centrih. Cenejši imajo sicer manj odporne mrežice, za denimo 40 evrov pa lahko kupimo komarnik iz aluminijastih profilov in mrežice iz steklenih vlaken. V ponudbi so tudi zavese z magneti, primerne za balkonska vrata, ki se pri vstopu ali izstopu razprejo, potem pa s pomočjo vgrajenih magnetov, samodejno zaprejo.
Naredimo ga lahko sami
Precej ceneje, vendar pa tudi na videz precej bolj preprosto je, če komarnik izdelamo sami. Potrebujemo le samolepilni trak, ki ima na eni strani ježka, mrežico, škarje in meter.
Zmerimo obseg okenskega okvirja in kupimo dvakratno dolžino samolepilnega traku z ježkom ter mrežico na meter. Na zunanji strani okenskega okvirja prilepimo samolepilni trak. Odrežemo ustrezno dimenzijo mrežice in samolepilni trak nalepimo tudi po njenih robovih. Potem jo pritrdimo na ježka, ki smo ga prej nalepili na okenski okvir. Takšna rešitev bo fiksna, ko nevarnosti komarjev ni več, pa jo odstranimo.
Najboljša ponudba ... Google je za vsa spletna dela od doma plačal 638 do 957 dolarjev na dan. Moja mlajša …