Nič nenavadnega. Pomlad je čas, ko marsikdo začne načrtovati večje ali manjše posodobitve, ali obnovo svojega doma. In seveda potrebuje izvajalca, mojstra, ki bo to naredil. Toda kje najti takšnega, ki mu lahko zaupamo?
Bolj nenavadno pa je, da med zapisi lahko zasledimo tudi takšne, ki odkrito priznajo, da iščejo izvajalca, ki bo delo opravil brez računa, torej tudi brez DDV. Eden od takšnih je zapis uporabnice, ki načrtuje „zamenjavo celotnih elektroinštalacij in tudi izdelave električne omarice. Material in vse vtičnice, stikala bo kupil električar. Delo in vse bo brez računa na in davka. Zanima me, kolikšna je realna cena za vse to, saj nočem, da bi me prinesli okrog.“
Odzivi na objavo niso bili nič kaj pozitivni, saj se marsikdo strinja, da je davke treba plačati, goljufija pri tem pa je goljufija na račun vseh državljanov, ki davke plačujemo. A to ni edina težava tistih, ki so prepričani, da bodo z izvajalcem, ki ne bo izdal računa, prišli bolje in ceneje skozi.
Izkušnje, tudi uporabnikov spletnih forumov, kažejo, da je z mojstri vse prepogosto križ. Če se z njimi dogovarjamo „pod mizo“, pa so težave lahko še večje.
Prvič, če mojster ne izda računa, bomo DDV na material plačali 22 odstotkov, če pa mojster izda račun, pa bo na material in delo obračunal nižji, 9,5-odstotni DDV.
Poglejmo primer: neto cena materiala je 1000 evrov, z DDV torej 1220 evrov, k temu prištejmo še 1000 evrov stroška za delo na črno, torej skupaj 2220 evrov.
Če nam izvajalec izda račun, bo ta skupaj z delom in materialom ter davkom znašal 2190 evrov. Res pa je, da se mojstri radi izdaji računa in plačila davka izognejo tako, da za delo namesto na primer 1000, zaračunajo 850 evrov.
Drugič, če bomo zahtevali račun, lahko zahtevamo tudi garancijo, hkrati pa imamo dokument, na podlagi katerega lahko uveljavljamo reklamacijo. Če tega nimamo, se kaj lahko zgodi, da mojstra nikoli več ne bomo videli.
Reklamacije pa na primer ne bo priznal niti proizvajalec materiala ali opreme, ker je bila vgrajena brez računa. Si predstavljate, da gre kaj narobe pri fasadi, ki jo je izvedel nekdo brez računa. Napake bomo zagotovo popravljali na svoje stroške.
Tretjič, če imamo račun, mojster težko od nas zahteva delni avans na roke, nekateri želijo celo 100-odstotni avans, brez kakršnega koli potrdila, potem pa jih ni več na spregled. Za denar se lahko le obrišemo pod nosom.
Četrtič, mojstri, ki ne izdajo računa, običajno tudi ne izdelajo predračuna, kaj šele pogodbe. Tako smo popolnoma nezaščiteni, le upamo lahko, da se bo vse dobro izteklo.
Petič, če nimamo pogodbe oziroma predračuna, ki naj bi vsebovala podroben popis materiala in potrebnega dela, zelo težko primerjamo različne ponudbe.
Na izvajalce je treba biti pripravljen
Vedno je pred končno izbiro, ki sicer največkrat temelji na priporočilih prijateljev in znancev, treba dobiti vsaj tri različne ponudbe. Vsem trem izvajalcem je treba dati čim več informacij, zato da bomo njihove ponudbe lahko čim lažje primerjali. Tako bomo tudi dobili precej natančno oceno vrednosti investicije.
Težko je takšno oceno dobiti na forumu, ker so obnove in s tem povezani materiali ter potrebna dela tudi pri na videz podobnem projektu zelo različne.
Če nobena od ponudb ni primerna, iščimo nove. Veliko podatkov lahko dobimo tudi na spletu. Preverimo, kakšno spletno stran ima posamezni izvajalec, ali so na njej objavljene tudi reference, ali obstaja ocena njegovih strank. Preverimo lahko tudi ali je njegova dejavnost sploh aktiva, ali ima morda zaprt ali blokiran transakcijski račun.
Najnižja cena ni najboljša
Pri primerjavi ponudb bodimo pozorni na tiste, ki ponujajo najnižjo ceno. Morda je realna, morda pa gre za zavajanje. Izvajalci pogosto v predračunih navedejo nižje zneske, kot so končni. Med delom pa najdejo sto in en razlog, zakaj bo končna cena višja.
Prav zato je z izbranim izvajalcem še preden si sežemo v roke, pametno podpisati pogodbo. Za manjša opravila sicer tega običajno ne naredi nihče, če pa gre denimo za celostno prenovo kopalnice ali kuhinje, ali celo celega stanovanja, za obnovo strehe, fasade, nov ogrevalni sistem, pa je pogodba tako rekoč nujna.
V njej mora biti zapisano vse, kar je za izpeljavo projekta pomembno. Torej, do kdaj naj bi bila dela opravljena, katera dela bodo izvedena in kako se bodo izvedla, koliko in v katerih primerih se cena iz predračuna lahko zviša. Kakšne odpustke (popust, penali) vam mora izvajalec priznati, če dela ne bo opravil v dogovorjenem roku. Kako in kdaj lahko uveljavljamo garancijo?
Izvajalcu, ki takšne pogodbe ne želi podpisati, se zahvalimo in poiščemo drugega. Prav tako izvajalcu, ki najprej vpraša, če se lahko zmenita brez računa.
Odgovorni smo tudi naročniki
Naročniki obrtniških del smo namreč tisti, ki lahko postavljamo pogoje in zahteve. To nam omogočata zakonodaja in dobra poslovna praksa. Ker pa tega pogosto ne naredimo, ampak se zaradi nekaj privarčevanega denarja raje dogovorimo za izvedbo projekta brez računa, ali pa smo do izvajalcev premalo zahtevni, pa je stanje takšno, kot je. Izvajalci počnejo le tisto, kar jim naročniki dovolimo. To je pač v človeški naravi, ne velja pa le pri odnosu naročnik izvajalec, temveč v večini medsebojnih odnosov.
Več o gradnji in obnovi najdete tukaj.
Ko iščeš izvajalca se moraš obvezno pozanimati o referencah. Tam iz prve roke izveš kakšen je. Potem je pa stvar …
1: izračun je NAPAČEN. plačali ne bomo 22% davka ampak NIČ, ker ta material privatnik "porabi" drugje - ga nekam …
jest ne priporočam nobenmu več nobenega mojstra, to pa iz razloga ker je narot že malo nesramen ratal, on bi …