Kot veleva stanovanjski zakon, lahko etažni lastnik svoje stanovanje uporablja tudi za izvajanje dejavnosti, a le če izpolnjuje nekatere pogoje. Dejavnost mora biti mirna in nemoteča za druge etažne lastnike, kar med drugim pomeni tudi, da ne povzroča čezmerne obremenitve skupnih delov večstanovanjske stavbe. Na primer, da zaradi dejavnosti, ki jo opravlja eden od etažnih lastnikov, niso preveč obremenjena dvigala, ali pa povečan hrup na skupnem stopnišču. Zakon tudi zapoveduje, da se dejavnost lahko opravlja le v delu in ne v celotnem stanovanju.
Tričetrtinsko soglasje etažnih lastnikov
Za takšno opravljanje dejavnosti lastniku stanovanja ni treba spreminjati namembnosti, torej ne potrebuje gradbenega dovoljenja, niti mu ni treba spreminjati rabe stanovanja. Mora pa za opravljanje, tudi mirne dejavnosti v delu stanovanja, pridobiti vsaj tričetrtinsko soglasje etažnih lastnikov, glede na njihov lastniški delež v stavbi, hkrati pa je treba dobiti soglasje od prav vseh etažnih lastnikov stanovanj, ki mejijo na tisto, v katerem se bo opravljala dejavnost. Po zakonu mora, potem ko je zbral soglasja, opravljanje dejavnosti prijaviti še upravniku.
Kot lahko beremo na različnih forumih, pa si lastniki stanovanj napačno razlagajo zakon. Prepričani so, da za mirne dejavnosti, kot so na primer prevajanje, pisanje člankov, lektoriranje, računalniško programiranje, ne potrebujejo nobenega soglasja. To ne drži, ne glede na to, za kakšno dejavnost gre, je tričetrtinsko soglasje za zdaj potrebno.
Zakon v tem pogledu napačno razumejo tudi zato, ker pri registraciji s.p. na točki Vem ali AJPES, ni treba priložiti zbranih soglasij, pa čeprav bo s.p. registriran na naslovu v stanovanju v bloku. Če s.p. registrira lastnik stanovanja, mora le dokazati, da je v resnici lastnik, če pa ga želi registrirati najemnik, pa mora imeti overjeno izjavo lastnika, najemna pogodba ne zadostuje.
Ker je zbiranje soglasij pogosto mukotrpno delo, ki se lahko konča tudi brez želenega rezultata, je vse več pozivov, da bi stanovanjsko zakonodajo spremenili tako, da za opravljanje mirnih, denimo, prej naštetih dejavnosti, soglasje ne bi bilo več potrebno.
V novi stanovanjski zakonodaji bodo o soglasju razmislili
Poziv je razumljiv tudi v luči vse bolj množičnega dela od doma. Zakonodaja, ki ureja delovna razmerja, namreč za delo od doma nikjer ne omenja soglasja etažnih lastnikov. Če se delodajalec in zaposleni dogovorita za delo od doma, ga bo slednji lahko opravljal, ne da bi zato pridobil soglasje etažnih lastnikov. Torej, če prevajaš doma, hkrati pa se zaposlen v nekem prevajalskem podjetju, soglasja ne potrebuješ, če pa prevajaš doma in imaš zato registriran s. p. ali pa kakšno drugo obliko dejavnosti, pa potrebuješ soglasje.
Na pobude, da za opravljanje mirnih dejavnosti, pri katerih ni predvidenih obiskov strank na naslovu podjetja, ne bi bilo potrebno soglasje etažnih lastnikov, tako kot ni potrebno za opravljanje dela na domu, se je odzvalo tudi pristojno ministrstvo za okolje in prostor.
„Ministrstvo za okolje in prostor je s predlogom, da naj zbiranje soglasij etažnih lastnikov in obveščanje upravnika ne bo obvezno za dejavnosti, ki stanovalcev ne motijo pri mirni rabi stanovanjskih enot (ne povzročajo hrupa, smradu, tresljajev) in ne povzročajo čezmerne obremenitve skupnih delov stanovanjske stavbe (stranke, obiskovalci), seznanjeno in bo v primeru priprave sistemskih sprememb stanovanjske zakonodaje preučilo smotrnost vključitve predloga med spremembe,“ so napisali na portalu Predlagam vladi.
Več o bivanju preberite tukaj.
Ste poskušali brez uspeha dobiti posojila pri bankah? Nujno potrebujete denar, da se rešite dolga? Potrebujete denar za širitev ali …
POSEBNA PONUDBA POSOJIL Pozdravljeni, sem posameznik, ki ponuja posojila. Ima kapital, ki se bo uporabljal za odobritev posojil med kratkorocni …
Večji problem vidim v tem, da lastniki npr. ne dajejo soglasij za menjavo dimniških sistemov. Tako prihaja do tega, da …