V prvih mesecih ima veliko dojenčkov težave s kolikami: neutolažljiv jok vsaj tri ure na dan, tri dni v tednu, tri zaporedne tedne. Dojenček pri tem krči in izteguje noge, tišči dlani v peščice, trebušček pa ima napihnjen.
Zdravniki še ne vedo natančno, kaj sproži kolike pri dojenčkih. Nekateri jih pripisujejo prekomernemu delovanju črevesja, ki pripelje do krčev. Spet drugi verjamejo, da se dojenčkovo črevesje premika prepočasi, da bi se izločili plini, ki napnejo črevesje in povzročijo bolečine. Obstajajo tudi teorije, ki povezujejo pojav kolik s prehitrim ali preobilnim hranjenjem, požiranjem zraka med hranjenjem...
Vse zgoraj naštete teorije imajo en skupni imenovalec: krči nastanejo, ker dojenčkovo črevesje v prvih mesecih življenja še ni popolnoma razvito. V maternici je vso hrano dobival preko popkovine, zdaj pa nove snovi iz »zunanjega sveta« spoznavajo njegova prebavila in se z njimi bolj ali manj uspešno spopadajo.
Vzrok za kolike pri skoraj polovici trpečih malčkov je prehodno pomanjkanje encima laktaze, ki razgrajuje v mleku prisoten mlečni sladkor (laktozo) na manjša sladkorja – glukozo in galaktozo. Pri pomanjkanju tega encima del laktoze v črevesju ostaja nerazgrajen in se ne more vsrkati. Tako postane hrana za črevesne bakterije, ki laktozo s fermentacijo razgradijo v mlečno kislino, metan, vodik in druge pline. Zaradi sproščanja plinov se debelo črevo napihuje, kar povzroča boleče krče. Mlečna kislina in preostala laktoza v črevesju sta lahko tudi vzrok, da dojenček odvaja zelo redko blato (t.i. kislinska diareja).
Kapljice z encimom laktaza, ki jih kupite v lekarni, so v pomoč nezrelim dojenčkovim prebavilom pri prebavljanju mleka. Če je vaš malček v tisti polovici dojenčkov, pri katerih je vzrok za kolike pomanjkanje laktaze, bodo kolike že po prvih nekaj uporabah teh kapljic izzvenele.