Med najvišjimi stenami Istre
Edinstven izvir zdravilne vode je svoje mesto našel pod starodavnim Motovunom v tihi dolini Mirne med najvišjimi stenami istrskega območja. Na vrhu skal stoji v 19. stoletju zgrajena cerkev sv. Stjepana, do katere se strmo vzpenja ozka steza. Malo napora, ki vas čaka ob vzpenjanju do nje, bo nagrajeno z nepozabno panoramo, ki se razteza globoko v dolino reke Mirne. Istarske toplice so od Poreča oddaljene 35 kilometrov, od Buzeta 10 kilometrov ter 10 kilometrov od Slovenske in 40 kilometrov od Italijanske meje, zato so počitnice v toplicah idealne tudi za izlete v okoliške kraje.
Mineralna voda in blato
Naravna zdravilnost vode Istarskih toplic je obogatena s 13 različnimi minerali in žveplom, ki znanstveno in v praksi dokazano pomaga pri zdravljenju revmatičnih obolenj, degenerativnih bolezni motoričnega sistema, pooperacijskih stanj motoričnega sistema, dermatoloških boleznih in boleznih zgornjih dihalnih poti. Zdravljenje temelji predvsem na naravnih zdravilnih tehnikah, in sicer z uporabo zdravilne mineralne vode in blata (peloida), ki ga pripravljajo po receptu, starem več kot sto let.
Legenda o nastanku izvira
O nastanku mineralne žveplene vode, s katero se ljudje v Istarskih toplicah zdravijo še danes, govori stara legenda. Na 85 metrov visoko steno v Istri naj bi se povzpelo dobrosrčno dekle, ki je bilo obtoženo nemoralnosti, da si vzame življenje. Na vrhu stene se je dekle zaobljubilo sv. Stjepanu: “Če sem grešila, naj s skokom v brezno umrem, če sem nedolžna, naj izpod mojih nog začne teči voda, ki bo zdravila ljudi.” Dekle je skočilo in preživelo. Od takrat je na steni sv. Stjepana izvir zdravilne mineralne vode, govori legenda.