Čemaž ali divji česen ali medvedji česen je eno izmed prvih lokalnih spomladanskih zeli, ki je zelo priljubljena zaradi široke možnosti uporabne tako v kulinariki, kakor tudi v zdravilstvu.
DOGAJANJE – SOBOTA
10.00 – 16.00
Sobotno dogajanje bodo popestrile čemaževe jedi lokalnih kuharskih mostric ter drugi izdelki iz čemaža.
11.00 – predavanje
Zdravilne lastnosti in uporaba čemaža
(Martina Klodič, mag. hortikulture).
Prireditveni prostor
11.30 – predstavitev
Knajpanje kot način razstrupljanja
(Tina Kregar, diplomirana fizioterapevtka)
Bosonoga pot pred Termami Snovik
12.00 – čemaževo kosilo
16.00 – doživetje v gozdu
Spoznavanje samoniklih rastlin, nabiranje čemaža in čemažev piknik v gozdu
(Dario Cortese, poznovalec samoniklih rastlin, gurman, avtor številnih monografij)
DOGAJANJE – NEDELJA
10.00 – 16.00
Nedeljsko dogajanje bo vodila Marija Merljak, strokovnjakinja za zdrav način prehranjevanja, ki bo prestavila vse zdravilne lastnosti in načine rabe čemaža.
11.00 – kulinarična delavnica
Nabiranje čemaža in izdelava čemaževega pesta ter čemaževe tinkture
(Jožica Bajc Pivec, zeliščarka)
13.00 – Čemaževa štafeta
Nagradno tekmovanje v katerem se bodo pomerile ekipe v nabiranju čemaža in pripravi čemaževega pesta. Imamo še nekaj prostih mest, zato vabimo tričlanske ekipe k prijavi.
Medvedovo zel, ki pozimi speče živali predrami iz globokega spanja, s pridobim nabiramo tudi ljudje. Njegovo zdravilnost in prečiščevalno moč so poznali že Rimljani, ki so mu pripisovali več zdravilnih učinkov kakor česnu. Ta znanja so se prenašala iz roda v rod, danes pa pozitivne učinke čemaža dokazuje tudi sodobna znanost.
Raziskave so razkrile, da čemaž vsebuje alicin, ki deluje kot naravni antibiotik. Vsebnost žveplovih spojin in klorofila daje čemažu močan razstrupljevalni učinek in pomaga v boju proti parazitom. Bogat je s kalijem, ki pomaga pri krvno-žilnih obolenjih. Visoka vsebnost mangana in cinka pa poživljata prebavo in krepita imunski sistem.