Zato avtomobila ne smemo več porivati

Foto: Gregor Prebil
Foto: Gregor Prebil
V hladnih jutrih se lahko zgodi, da avtomobila ne moremo zagnati, ker se je izpraznil akumulator. Ena od rešitev bi lahko bila porivanje avtomobila, a pred njim strokovnjaki svarijo, saj lahko s tem povzročimo veliko škode.
Oglej si celoten članek

Iz časa pred nekaj desetletjih se mnogi spomnimo pogostega scenarija, ko smo avtomobil z izpraznjenim akumulatorjem preprosto porinili, voznik pa je v določenem trenutku spustil sklopko in vztrajnost avtomobila je poskrbela za zagon motorja. Navsezadnje je med nami krožila priljubljena šala: "Zakaj ima jugo gretje zadnje šipe? Da tistih, ki ga porivajo, ne zebe v roke."

Tri velike nevarnosti

Vendar pa porivanje avtomobila s praznim akumulatorjem že dolgo časa ni več priporočljivo oziroma ga strokovnjaki celo toplo odsvetujejo. Med drugim lahko zaradi porivanja avtomobila preskoči ali se celo strga zobati jermen, kar lahko privede do poškodbe ventilov in batov, ki trčijo med seboj.

Nasveti oziroma svarila pred porivanjem avtomobila z izpraznjenim akumulatorjem, veljalo le za avtomobile z ročnimi menjalniki. Če ima avto samodejni menjalnik, je ta seveda v parkirnem načinu P, iz katerega ga lahko prestavimo le v primeru, da je motor prižgan. Avtomobila s samodejnim menjalnikom torej niti ne moremo porivati.

Če avtomobil porivamo, lahko preobremenimo tudi sklopko, če ima avtomobil sodobni motor z dvomasnim vztrajnikom, pa lahko celo poškodujemo sklopko in vztrajnik. Zaradi prenizke napetosti, ki je posledica izpraznjenega akumulatorja, pa lahko poškodujemo tudi občutljivo elektroniko, ki je je v sodobnih avtomobilih vse polno.

Foto: Gregor Prebil Porivanje avtomobila

Do prvih dveh nevarnosti, torej poškodbe zobatega jermena in poškodbe sklopke, pride zaradi sunkovitega povečanja vrtljajev ročične gredi, ki je drugačno, kot pri zaganjanju z električnim zaganjalnikom. Sile vrtenja se namreč na glavno gred s pogonskih koles prenašajo preko menjalnika, sklopke in dvomasnega vztrajnika, kar je drugačna obremenitev kot v primeru zaganjanja z zaganjalnikom, ko se sile preko zunanjega ozobljenja vztrajnika neposredno prenašajo na ročično gred motorja.

Akumulator ne napaja le zaganjalnika

Porivanje avtomobila pa na elektroniko slabo vpliva na drug način. Če je v akumulatorju prenizka napetost, se med aktiviranjem elektronskih sklopov pojavljajo "napetostne špice", ki lahko poškodujejo občutljive diode in ostale elektronske elemente. Sodobna vozila namreč za zagon motorja poleg zaganjalnika potrebujejo še zagon črpalke goriva, vžigalne tuljave in še nekaterih sklopov, ki zahtevajo električno napetost več kot 9,6 volta.

Če se izprazni akumulator, je edini pravi način za zagon avtomobila, da ga s premostitvenimi kabli priključimo na akumulator drugega avtomobila ali pa uporabimo tako imenovane "booster packakumulatorje, ki jih imajo avtomehaniki. Če pa odpove zaganjalnik, je rešitev še vedno avtovleka in popravilo na servisu.

dezurni@styria-media.si

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 4

  • 21:40 5. November 2024.

    Hrošča nisirabil porivati. Je imel dve cevi zadaj in si ga lahko peljal kot karolo ;-)

  • 19:48 5. November 2024.

    Ja, velik se je porival. le sedeže si moral prej "spodret"..:)

  • 13:36 5. November 2024.

    Tudi stoenko in jugota ni bilo pametno porivat, ker imata zobati jermen za krmiljenje ventilov. Samo mladi danes tega ne …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.