Potovalna slabost je po svetovnih podatkih sopotnik okoli četrtine ljudi. Njen glavni simptom je slabo počutje, ki se lahko konča z bruhanjem.
Običajno je slabost najbolj pogosta pri otrocih v starostni skupini med dvema in 12 leti, a nanjo ni imunih niti veliko odraslih.
Kako jo preprečimo?
- Zdravniki svetujejo, da se pred vožnjo izognemo obilnim obrokom, slabost pospešuje tudi uživanje mleka in mlečnih izdelkov ali sladkih sokov.
- Zrite v daljavo skozi prednje vetrobransko steklo, če je mogoče, sedite na sprednjih sedežih, poslušajte glasbo in ne berite.
- Skrbite za izdatno ventilacijo, zrak naj bo svež, po potrebi odprite okno.
- Slabost pomaga blažiti kruh brez namaza, če ga je otrok voljan jesti.
- Še bolj učinkovit pri preprečevanju slabosti je ingver, ki se ga dobi v bombonih, čaju in podobno.
- V lekarnah so na voljo tudi tablete proti slabosti.
- Kot akupunkturna alternativa obstajajo posebne zapestnice, ki masirajo del nad zapestjem. Lahko pa sami nežno pritiskate na točko okoli tri centimetre za zapestjem.
- Mnogi prisegajo na preprost obliž, ki ga zalepimo čez popek.
In kakšna je znanstvena razlaga?
Začne se zaradi nasprotujočih signalov, ki jih v možgane pošiljajo živčni končiči iz oči in iz notranjega ušesa. Če voznik preveč uživa v vožnji skozi ovinke, pride do takšnih motenj ravnotežnega sistema, ki se najbolj kaže v neugodju in glavobolu, lahko pa tudi v slabosti, bruhanju ali znojenju.
Popijte tri litre vina in boste spali kot dojenček na zadnjem sedežu :)