Zakaj cenejši avtomobili za Slovence niso dobra novica?

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Potem, ko so na Ministrstvu za finance oznanili, da lahko z letom 2021 pričakujemo zmanjšanje obdavčitve novih avtomobilov, so pri Zvezi potrošnikov Slovenije marsikaterega potrošnika presenetili z odzivom, da se ne strinjajo z načinom oblikovanja novega davka na motorna vozila (DMV), ki bo v končni fazi prispeval k cenejšemu nakupu vozila.
Oglej si celoten članek

Očitno so njihove pripombe dvignile veliko prahu. Kot so zapisali sami je objava nasprotovanja novemu zakonu o davku na motorna vozila (ZDMV-1) z njihove strani pri številnih potrošnikih sprožila nestrinjanje s stališčem Zveze potrošnikov Slovenije. Zato so pripravili dodatna pojasnila.

Predlog Predlog: Tako bi morali biti videti novi oglasi za avtomobile

Pojasnjujejo, da ne podpirajo podražitve avtomobilov, svoj odziv pa pojasnjujejo s tem, da podpirajo naložbe v podhranjeno oziroma neobstoječo alternativno infrastrukturo, do katere imajo po mnenju ZPS potrošniki vso pravico.

Kot so zapisali podpirajo prizadevanja za učinkovit sistem trajnostne mobilnosti, v katerem potrošnikom avtomobil, ki večini gospodinjstev povzroča izjemno visoke stroške, ne bo nujna ali celo edina izbira.

Foto: Profimedia Avtosalon prodaja avtov

NAKUP AVTOMOBILA 1.000 evrov popusta za podatke amortizerjev ali mikrofona

Razlika v obdavčitvi premajhna

Prepričani so, da zasnovan davek ne odseva namere, da bi ljudem približali okoljsko sprejemljivejše avtomobile. Razlika v višini davka glede na izbrani motor je pri posameznih modelih po mnenju ZPS prenizka, menijo tudi, da se bo DMV bolj znižal pri večjih, dražjih in bolj požrešnih avtomobilih – tudi, če ne upoštevamo ukinitve dodatnega davka na prestižne avtomobile. Pri tem poudarjajo, da bodo avtomobili, ki jih kupujemo danes, na cesti vsaj naslednjih 10 let.

Foto: Saša Despot prihod novega Stadlerjevega vlaka

Avto Nemška pocenitev avtomobilov blagodejna tudi za slovenskega kupca

Menijo tudi, da se bo država z novim načinom pobiranja davka odrekla precejšnji vsoti denarja, za katero bi bilo po mnenju ZPS bolje, če bi jo namenili razvoju javnega potniškega prometa in ostalih oblik trajnostne mobilnosti. Zapisali so tui, da, če že plačujemo dodaten in na okoljske značilnosti vezan davek, bi morali zagotoviti, da je zasnovan na način, ki potrošnikom omogoča preprosto usmeritev v nakup avtomobilov, ki manj obremenjujejo okolje. Prepričani so, da bi tako zbrani denar morali nameniti razvoju in spodbujanju trajnostnih oblik mobilnosti ter javni infrastrukturi po meri potrošnika, s čimer bi omogočili sistem učinkovite alternativne mobilnosti, zaradi katere bi se marsikdo lahko odrekel nakupu avtomobila.

Avto ZPS proti nižji obdavčitvi avtomobilov

Avto je še vedno glavni

ZPS poudarja, da prav davek na motorna vozila nazorno kaže, v katero smer se premika Slovenija. "Na prvem mestu so (še) vedno avtomobili, ki naj bodo potrošnikom na voljo po čim bolj ugodni ceni, vse ostalo (vključno s prostorom) se temu podreja. Ker takšna politika vztraja že (vsaj) od osamosvojitve, je pravzaprav povsem logično, da je avtomobil prva (in, žal, včasih tudi edina) izbira za številne slovenske potrošnike," so še zapisali.
 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 8

  • 05:36 25. November 2020.

    Dejstvo je, da z novim letom DMV-ja sploh ne bo več ... bo samo DDV ... sicer pa naj ZPS …

  • 22:58 24. November 2020.

    Zps nima pojma o davkih. Manj je vedno več. Sam tega v uradih ne bodo nikoli razumeli.

  • 20:32 24. November 2020.

    Proti zakonu je Zveza potrošnikov Slovenije! Zveza potrošnikov Slovenije !!!! Pa sem mislil, da so zveza za podporo potrošnikom, a …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.