Akcijo nadomešča do pred nekaj leti aktualno Evropsko noč brez prometnih nesreč, v katero se je vključeval tudi Zavod varna pot, njihovi moderatorji pa so po nočnih lokalih mlade spodbujali, naj ne pijejo alkohola, če nameravajo voziti. Projekt je zaradi pomanjkanja denarja ugasnil, zato so v zavodu sklenili pod drugim imenom nadaljevati zgodbo.
Priklicali so med dvajset in trideset lokalov po celi Sloveniji, ki so odprti vsaj do polnoči, do njih pa se ljudje običajno pripeljejo z avtomobili, pojasnjuje programska vodja projekta Katja Blatnik. Vendar so jih v večini lokalov zavrnili, pravi Blatnikova, ki domneva, da je tako zaradi zakoreninjenosti alkohola v naši družbi, zaradi česar se po lokalih takih akcij "kar bojijo".
Za začetek v Franci na balanci
To soboto bo 15 moderatorjev zavoda tako v lokalu Franci na balanci v Ljubljani, v kranjskem Rondo baru v novogoriški Fabriki. Prihodnjo soboto bodo znova v Ljubljani, v lokalu Sputnik, in pa v Krškem, v Debeluh Caffeju. V vsakem lokalu bodo po trije moderatorji, ena od moderatork pa je bila v otroštvu tudi sama žrtev pijanega voznika.
Moderatorji bodo v lokalih družbe povprašali, kdo med njimi namerava voziti domov, ti pa bodo dobili štampiljko. Na koncu večera se bodo, če bodo tako želeli, lahko preizkusili z alkotestom. Če bo ta pokazal, da je voznik pod dovoljeno mejo prisotnosti alkohola v organizmu, bodo dobili praktično nagrado. V primeru, da bo alkotest pokazal vinjenost voznika, pa bodo moderatorji takemu vozniku predlagali alternativno možnost za pot domov.
Blatnikova iz preteklih izkušenj ugotavlja, da mladi tako akcijo sprejemajo pozitivno, saj se mnogi med njimi še nikoli niso preizkusili z alkotestom, torej lahko poskusijo nekaj novega. Prav tako pa so zadovoljni tisti mladi, ki upoštevajo pravila in torej ne vozijo pod vplivom alkohola, saj so tokrat za svoje ravnanje nagrajeni.
Začeti je treba pri mladih
Čeprav se v Sloveniji krepi spoznanje, da je alkohol resen družbeni problem, saj smo v samem evropskem vrhu po količini popitega alkohola na prebivalca, je odnos do njega še vedno pozitiven, opozarja Vesna Marinko iz Javne agencije za varnost prometa. Zato pobudnike akcije poudarjajo, da je treba zavest, da vožnja in alkohol ne sodita skupaj, krepiti predvsem pri mladih.
V prometnih nesrečah, ki so jih povzročili pijani vozniki, je lani umrlo 37 ljudi, v desetih primerih pa so bili povzročitelji še zelo mladi.
Policija je v zadnjih letih vsako leto z alkotestom preizkusila med 320.000 in 350.000 voznikov. Enajst tisoč jih je bilo lani pod vplivom alkohola. Skoraj polovica jih je bila tako pijana, da bi morala na pridržanje, je danes pojasnil vodja sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi Ivan Kapun. Vendar jih je na pridržanju končalo le nekaj več kot 300, ostalim so policisti dovolili domov, kar jim v določenih primerih dopušča zakonodaja.
Nekdo k je sposobn bi mogu zagrabt priložnost pa naredit zanimive brezalkoholne zabave. Sam za to rabš smisel za take …
Varna pot naj se začne pri kulturi slovenske politične srenje ! Predlog za izgradnjo PIVO-fontane v Žalcu in županov pijanski …