Tistim, ki vozijo ponoči, se pogosto dogaja, da jih zaslepijo žarometi nasproti vozečega avtomobila. Naj gre za led ali ksenonske luči ali pa zgolj slabo nastavljene halogenke, je lahko njihovo bleščanje zelo moteče ali pa voznika celo za trenutek zaslepi. Kaj torej lahko storite, da bi učinke bleščanja vsaj omilili?
Nekateri prisegajo na tako imenovana »očala za nočno vožnjo«. Ne gre za vojaške naočnike za nočni vid, ki s pomočjo infrardeče svetlobe okrepijo sliko okolice, ampak za očala, ki so jih proizvajalci razvili prav zato, da bi zmanjšala bleščanje žarometov nasproti vozečega avtomobila.
Rumena barva je prava
Največkrat so to navadna očala s steklom , ki zaradi rumenega odtenka zmanjša moč bele svetlobe, ki potuje skozi njih. Nekatera očala za nočno vožnjo imajo polarizacijska stekla, ki dodatno zmanjšajo moteče odseve. Dodajanje barve beli svetlobi lahko očesu precej olajša spopadanje z močno svetlobo, rumeni odtenek pa ima to prednost, da moč bele svetlobe zmanjša ne da bi preveč spremenila splošni barvni spekter, ki ga oko zaznava ponoči.
Uporaba rdečega, modrega, zelenega ali odtenka katerekoli druge barve bi bil bolj moteča za oko. Dodatek rumenega odtenka naj bi povečal tudi kontraste, torej naj bi oko laže med seboj ločevalo objekte ob cesti. Prodajalci torej zatrjujejo, da očala za nočno vožnjo zmanjšajo bleščanje in slabo vidljivost, in če ste jih kdaj že uporabili, hitro dobite občutek, da zadeva res deluje, predvsem v primeru, če so vaše oči bolj občutljive na svetlobo.
Raje obiščite okulista
A znanstvenega dokaza za delovanje takšnih očal ni. Znanstveniki celo pravijo, da rumeni odtenek stekla, čeprav vam da občutek da bolje vidite, dejansko učinkuje na podoben način kot sončna očala, torej – čeprav ne v enaki meri – dejansko zmanjša vidljivost. Rumena stekla so bolj učinkovita v megli in podobnih svetlobnih pogojih.
In kaj lahko namesto nošnje takšnih očal storite, če ste občutljivi na bleščanje žarometov? Strokovnjaki svetujejo, da predvsem obiščite okulista. Morda potrebujete korekcijska očala, ki vam bodo gotovo pomagala, da boste bolje videli. Korekcijska očala so poleg tega običajno prevlečena z antirefleksnim slojem, ki bo precej učinkovito odpravil bleščanje.
Obstaja še bolj preprost ukrep. Bleščanje bo namreč precej omililo že očiščeno vetrobransko steklo, zato mu na vsake toliko časa posvetite trenutek svojega časa. To bo gotovo cenejše, verjetno pa tudi bolj učinkovito od nakupa očal za vožnjo ponoči.