V Zavodu Varna pot so začeli s preventivnimi aktivnostmi v okviru akcije Čista nula, čista vest, z namenom spodbujanja primernega odnosa in odgovornosti do alkohola – zlasti med mladimi. Presenetljivo, koliko ljudi je treznih v nočnih lokalih.
Vsak ne želi pihati
Moderatorji Zavoda Varna pot so v soboto in noči na nedeljo med 21. in 5. uro zjutraj nagovarjali voznike k »trezni vožnji« v treh nočnih lokalih v Ljubljani, Kranju in Novi Gorici. Informirali so preko 600 predvsem mladih obiskovalcev (voznikov in potnikov) o preventivnih aktivnostih in problematiki alkohola v družbi ter nagradili 105 voznikov, ki so se po veseli noči odpravili na pot trezni.
Vsak drugi sodelujoči ni pil alkohola
Za nagrado so aktivnim in treznim voznikom izročili alkotest za samotestiranje (za enkratno uporabo) ter promocijske nagrade. Kljub malce slabšemu obisku lokalov, je v preventivni akciji v vseh lokalih aktivno sodelovalo 144 voznikov. Na podlagi mednarodne metodologije so rezultati akcije pokazali:
Pri 45 odstotkih voznikov je alkotest pokazal rezultat 0,0 mg alkohola/l izdihanega zraka. Če prištejemo zraven še tiste, ki so pihali manj kot 0,24 mg alkohola/l izdihanega zraka (=0,5 promilov), pa se to število poveča na kar 73 odstotkov.
27 odstotkov voznikov, ki so sodelovali v akciji in so se pri vhodu zavezali k odgovornemu ravnanju v prometu, pa je prekršilo obljubo, saj so napihali več kot 0,24 mg/l. "Voznike smo pozvali naj bodo vseeno odgovorni in jim ponudili alternative vožnji pod vplivom alkohola. Z našimi nasveti in predlogi so se načeloma strinjali. Marsikateri voznik je svoje ključe prepustil treznemu prijatelju, ženi ali odšel domov s taksijem oz. celo peš," so zapisali v Zavodu Varna pot.
Voznice bolj odgovorne
Neslavni rekorder je bil iz Ljubljane. Napihal je kar 1,20 mg alkohola / liter izdihanega zraka. Tokrat so se ženske izkazale za precej bolj odgovorne voznice, saj je v kar 96 odstotkov voznic odšlo domov treznih. Pri moških je ta procent nižji - "le" 65 odstotkov voznikom je alkotest pokazal dovoljeno vrednost.
Želijo si bolj strogih kazni
Izvedli so tudi anketo o vožnji pod vplivom alkohola, na katero so odgovarjali gosti lokalov. V izvedeni anketi je sodelovalo 160 oseb, ki so izrekli podporo projektu in aktivnostim.
12 odstotkov anketirancev je že bilo udeleženih v prometni nesreči. Od tega jih je desetina odgovorila, da je bil za nesrečo »kriv« alkohol. 44 odstotkov anketirancev je v preteklosti že vozilo pod vplivom alkohola, od tega jih okoli 15 odstotkov to počne še danes. 79 odstotkov oseb meni, da je vožnja pod vplivom alkohola nevarna, 21 odstotkov oseb pa meni, da če zaužiješ malo alkohola (npr. dve pivi ali dva kozarca vina) to ni nevarno. 56 odstotkov oseb meni, da bi morala biti meja alkohola manjša od trenutno dovoljene, 5 odstotkov pa jih meni, da bi morala biti meja zastavljena višje. Ostali so mnenja, da je 0,24 mg alkohola/l izdihanega zraka primerna meja.
Dve tretjini vprašanih meni, da so kazni za vožnjo pod vplivom alkohola še vedno prenizke, sami predlaga jo še druge ukrepe (daljša zaporna kazen, družbeno koristno delo, rehabilitacija, brezplačna pomoč poškodovanim ipd.). 7odstotkov oseb pa bi denarne kazni zmanjšalo.
Anketiranci so izrazili tudi veliko idej, kako izboljšati problematiko vožnje pod vplivom alkohola: z večjim številom preventivnih akcij, višjimi denarnimi kaznimi in daljšim odvzemom vozniškega dovoljenja, hitrejšim in učinkovitejšim sojenjem, daljšimi zapornimi kaznimi, družbeno koristnim delom, cenejšimi taksiji, večjim nadzorom s strani policije …
vsak drugi..se pravi samo ženske, moški so pa kome
Haha, sodelujočim se zdijo že itak najvišje kazni v Evropi še kar prenizke. In itak te kazni veljajo samo za …
Ja itak.... samo Pahor jih povabi in nihče drug, kajne? Daj zbudi se!