Korona je vsaj na slovenskih avtocestah že pozabljena. Upravljalec omrežja Dars je od začetka decembra lani do konca junija prodal skupno dobrih 3,8 milijona vinjet z letnico 2022, kar je 47 odstotkov več, kot je v enakem obdobju leto prej prodal vinjet z letnico 2021. Vrednost prodanih vinjet se je v omenjenem obdobju na letni ravni povečala za 29,28 milijona na 138,45 milijona evrov.
V Sloveniji so od decembra lani v veljavi e-vinjete, ki enako kot doslej omogočajo uporabo avtocest in hitrih cest v določenem časovnem obdobju, pri čemer pa letna elektronska vinjeta ni več vezana na koledarsko leto, ampak velja eno leto od izbranega datuma, ki ga vozniki določijo ob nakupu. Vezana je na registrsko številko vozila.
Letnih za desetino več
V sedmih mesecih so prodali 956.844 letnih vinjet, kar je 14 odstotkov več, kot so v primerljivem obdobju prodali letnih vinjet z letnico 2021. Pri tem je prodaja letnih vinjet za osebna vozila (cestninski razred 2A) narasla prav tako za 14 odstotkov na 889.249, vinjet za kombije (razred 2B) pa so prodali 64.098, kar je 10 odstotkov več kot v lanskem primerljivem obdobju. Letne vinjete kupujejo redni uporabniki avtocest, torej predvsem domačini.
Občutno višja je bila tudi prodaja letnih vinjet za motorna kolesa.
Večina plačilnih nalogov je še vedno izdana tujim voznikom, vseeno pa skoraj 30 odstotkov kršiteljev predstavljajo domači vozniki.
Število vinjet "za tujce" v nebo
Prodaja mesečnih vinjet je narasla za 88 odstotkov na 672.135, pri čemer se je za 89 odstotkov zvišala prodaja vinjet za osebna vozila (636.994), za 69 odstotkov pa prodaja vinjet za kombije (35.141).
Tudi prodaja tedenskih vinjet se je v primerjavi z enakim lanskim obdobjem okrepila, in sicer za 56 odstotkov na nekaj več kot 2,2 milijona. Pri tem se je prodaja vinjet za osebna vozila povečala za 58 odstotkov (nekaj več kot dva milijona), prodaja vinjet za kombije 25 odstotke (148.393), prodaja vinjet za motorna kolesa pa za 210 odstotkov (25.290).
Zastonjkarjev odstotkovno precej manj
Kljub velikemu porastu v številu uporabnikov pa je kršiteljev, ki za vožnjo po avtocesti ne uporabljajo vinjete, celo manj, kar je zelo verjetno neposredno povezano z uvedbo elektronske vinjete in precej bolj natančnega odkrivanja zastojnkarjev.
Darsovi cestninski nadzorniki so od začetka leta pa do 24. julija zaradi neuporabe vinjet izdali skupno 23.110 plačilnih nalogov, kar je manj kot v enakem lanskem obdobju, ko so izdali 25.494 glob. Kot so pojasnili na Darsu, je večina plačilnih nalogov še vedno izdana tujim voznikom, vseeno pa skoraj 30 odstotkov kršiteljev predstavljajo domači vozniki. Globa za vsako vožnjo brez vinjete znaša 300 evrov.
Nekdo je dolžan 4.000 evrov!
Vsak novi vstop na avtocesto ali hitro cesto predstavlja nov prekršek, najvišja globa v sistemu e-vinjete za prekrške v steku pa znaša 4000 evrov, pri čemer kršitelj ob pravočasnem plačilu lahko izkoristi plačilo polovično predpisane globe, kar znese 2000 evrov, so navedli na Darsu.
Globe, ki jih Darsovi nadzorniki izdajo zaradi cestninskih prekrškov, se v celoti stekajo v državni proračun.
Ja, Dobro nam Kradejo in nas Molzejo z temi Davki , vsi ti Pokvarjenci Parazitski Antislovenski Zlobni Hinavski Peklenski !!! …
meni je tukaj nekaj drugega neverjetno.. nekdo je dožan 4000 eurov, pa mu še vedno ponujajo polovičko ? halo ! …
Google je za vsak dan spletnega dela od doma plačal od 400 do 800 dolarjev. V prvem mesecu sem od …