Maloserijski proizvajalec cestnih superšportnikov Shelby Super Cars iz ameriške zvezne države
Washington je sestavil avtomobil, ki v mnogočem mogoče resda zaostaja za slovitim italijanskim
(nemškim) tekmecem, le pri najpomembnejšem ne: pri hitrosti in moči.
Deset najhitrejših avtomobilov:
|
–
SSC ultimate aero: 411,89 km/h,
|
Ne najnovejša, a učinkovita tehnologija
Namesto tega je v ultimate aeru za potnikoma vgrajen preizkušeni in zanesljivi motor LS6, ki je poganjal že prejšnjo generacijo chevrolet corvette Z06. Osemvaljni motor z dvema ventiloma na valj in običajno odmično gredjo ni zadnji krik mode, a so mu prostornino povečali na 6,3 litra, dodana visokotlačna turbopolnilnika pa poskrbita za neverjetno moč 870 kW (1.183 KM) in 1.483 Nm navora pri 6.150 vrtljajih. 1.888 kg težki Veyron premore "le" 736 kW (1.001 KM) in 1.250 Nm. Do 100 km/h ultimate aero potrebuje bliskovitih 2,78 sekunde (veyron 2,46), z isto hitrostjo pa se popolnoma ustavi po dobrih 31 metrih.
Brutalna moč se na zadnji kolesni par prenaša prek običajnega ročnega menjalnika brez elektronskih pomagal. Vgrajenih nima niti elektronskega sistema za nadzor stabilnosti niti sistema proti zdrsevanju pri speljevanju. Skrivnost avtomobilove stabilnosti je aerodinamika, saj avtomobil na spodnji strani učinkovito "prisesa" k podlagi, medtem ko ga z zgornje strani pritiska k tlom.
Šlo bi še hitreje ...
Vse našteto je na skrbno nadzorovanem testu, ki so ga zaradi pomanjkanja primernih stez izvedli kar na običajni cesti, zaprti za promet, zadostovalo za verodostojno izmerjeno povprečno hitrost 411,89 kilometra na uro. Meritve so opravili s pomočjo kontrolnih točk GPS.
Med preizkusom, na katerega so se v tovarni pripravljali več mesecev, je moralo vozilo prevoziti vnaprej določeno traso, se obrniti in odpeljati še v nasprotni smeri, vse v roku ene ure. Na koncu so izračunali povprečje obeh hitrosti, pri čemer je bila hitrost v eno smer celo 413,83 km/h.
|
||
Kakorkoli, SSC ultimate aero je uradno šele drugi avtomobil za koenigseggom CCX, ki je presegel mejo 250 milj na uro (402 km/h), saj veyronov dosežek (407,21 km/h) uradno ni bil nikoli izmerjen. SCC je hkrati tudi najmočnejši serijski avtomobil, namenjen za vožnjo po običajnih cestah.
Oglejte si videoposnetek rekorderja: