So tudi vaše gume postale jajčaste?

Foto: Lašič
Foto: Lašič
Ste še vedno med tistimi, ki svoje gume tedaj, ko niso na avtomobilu, hranite doma? Če ste jih neustrezno shranili, so lahko spremenile obliko.
Oglej si celoten članek

Avtomobilske gume zaradi svoje sestave vsako leto izgubijo del svoje prožnosti, četudi z njimi prevozite le malo kilometrov. Gume na avtomobilu tudi naj ne bi bile starejše od petih let, saj zaradi izgube prožnosti sčasoma postanejo bolj trde in toge, zmanjša pa se jim tudi oprijem. V kakšnih pogojih so gume "počivale", je zato še kako pomembno.

Poškodbe, starost, obraba?

Pomembno je, da se pri shranjevanju držite nekaj osnovnih pravil, saj s pravilnim shranjevanjem lahko vsaj za dobro sezono podaljšate življenjsko dobo gum, ki sicer z leti postajajo vse trše in zato izgubljajo lastnost dobrega oprijema, čeprav imajo na tekalni površini še dovolj globok profil.

Ko kolesa odvijačite z avta, najprej preverite stanje gum. Ali imajo še vsaj tri milimetre profila (ne zanašajte se, da boste z zakonsko dovoljenimi 1,6 milimetra varno vozili). Ali morda niso že prestare za vnovično montažo.

Foto: Lašič lašič, pnevmatike

Kako stare so gume, boste prepoznali po štirimestni številčni kodi na obodu pnevmatike, običajno zapisane nekako tako "3522". Število pomeni, da je bila pnevmatika proizvedena v 35. tednu leta 2022. 

Spredaj levo ali zadaj desno?

Zapomnite si, na katerem kolesu je bila nameščena posamezna pnevmatika in to jasno označite, denimo s preprosto oznako SD (spredaj desno) ali ZL (zadaj levo), ki jo boste razumeli tudi čez pol leta. Uporabljajte trajno pisalo, ki se ne bo kar tako izbrisalo. Vulkanizerji sicer uporabljajo tudi rimske številke I - IV. Spomladi oznake upoštevajte in gume, ki so bile spredaj, po križnem načelu namestite zadaj, zadnje pa spredaj. Tako boste poskrbeli za pravilno obrabo vseh štirih gum.

Spomladi je dobro izvesti tudi križno menjavo - zadnja desna guma gre spredaj levo in tako naprej. Zapomnite si - ne glede na vrsto pogona je bolje, da so bolje ohranjene pnevmatike na zadnji premi, na prednji pa slabše. S tem bo zadek avta bolj stabilen, s tem pa tudi avtomobil, saj za njegovo stabilnost poskrbi predvsem zadnja prema. 

Kje in kako shraniti gume?

Pravilno skladiščenje je izredno pomembno. Le na ta način lahko namreč zagotovite, da bodo gume ohranile svoje zmogljivosti in obliko. Gume morajo zato biti shranjene v hladnem, suhem in zasenčenem prostoru, stran od maziv in olj. Boljša kot vroča garaža ali ledeno mrzlo podstrešje je suha klet, v kateri je temperatura stabilna.

Pred skladiščenjem povečajte pritisk v gumah za 0,5 bara nad priporočljivim. Če gume niso na platiščih, jih lahko postavite tudi pokonci, a je v tem primeru priporočljivo vsake nekaj tednov zamenjati njihov položaj, da se ne uležijo. Pnevmatike s platišči morajo biti vedno shranjene v ležečem položaju, a največ po dve v višino.

Foto: Epa Gume pnevmatike

Pnevmatike dajte v vrečo in jo dobro zaprite, saj tudi zrak stara gumo in jo dela vse tršo. Najboljša za shranjevanje so posebna stojala za pnevmatike, ki preprečujejo njihovo deformiranje. Če gume obesite na navadne kline, se zaradi sile teže deformirajo in lahko postanejo jajčaste. Če stojal nimate, pnevmatik ne polagajte neposredno na betonska tla, temveč vmes položite kos čistega lesa.

Če je mogoče, gume, ki niso na platiščih, položite vertikalno, saj tako zmanjšate njihovo obremenitev. A tistih na platiščih ne naložite v skladovnico, saj bo sicer pritisk teže na najnižjo zelo velik in jo bo tako deformiral. Nikoli ne shranjujte pnevmatik v bližini delujočih električnih motorjev, ki poganjajo razne črpalke, stroje ali kaj podobnega. Motorji so namreč veliki proizvajalci ozona, ki škodi gumi. Če doma nimate prostora, se lahko odločite za shranjevanje pri ponudnikih. Običajno so to vulkanizerji, pri katerih že sicer menjate gume. To vas bo sicer nekaj stalo, a boste lahko gotovi, da je za vaše gume ustrezno poskrbljeno.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.