Šibedah v avtu, kaj morate vedeti?

Foto: Peugeot
Foto: Peugeot
Strešno okno je tudi dvajset let po svojem vrhuncu pri določenih tipih avtomobilov zelo popularno, a "šibedah" ima tudi svoje pomanjkljivosti. Kaj morate vedeti pred odločitvijo zanj?
Oglej si celoten članek

Lastniki avtomobilov s strešnim oknom so bili v času, ko so bili avti še brez klimatskih naprav ali pa so bile te dobre le za prehlad, carji. Rokica skozi odprto streho, naravna svetloba v notranjosti in nežen piš vetra med vožnjo ... Ponoči pa zvezde. Nekateri pa so po njih posegali tudi zaradi višje rasti, saj nudijo kakšen milimeter več prostora za glave.

Danes je situacija s šibedahi precej drugačna, dodatek je izgubil nekdanjo veljavo, številni lastniki celo priznavajo, da ga uporabljajo le izredno redko ali pa jih celo moti zaradi pretirane svetlobe in vročine, ki vdira v notranjost.

Raziskave tudi dokazujejo, da rabljen avto zaradi strešnega okna ne bo nič prej našel novega lastnika. Čisto sveža raziskava nemške družbe Schwacke, specializirane za preprodajo rabljenih vozil, tako dokazuje da ne glede na velikostni tip vozila praktično nobena stranka ne odloči raje za nakup avta le zato, ker ima strešno okno. Precej hitreje denimo avto dobi novega lastnika, če ima parkirne senzorje, bluetooth povezavo in avtomatsko klimo, poroča Motor Talk.

Kaj morate vedeti, če se odločite za strešno okno

Po drugi strani imajo strešna okna tudi svoje zakonitosti, ki jih velja pred nakupom tovrstnega avtomobila vzeti v precep, tudi če pustimo ceno ob strani:

Zgolj statično okno. Številni proizvajalci vgrajujejo strešna okna, zaradi česar so avtomobili sicer precej svetlejši v notranjosti, a po drugi strani so fiksna in se jih ne da odpreti. To hibo imajo predvsem tipi stekel, ki prekrivajo celotno streho, čeprav so tudi pri njih že pojavljajo pozitivne izjeme. 

Potencialno slabša vodljivost. Steklena streha je precej težja od pločevinaste. Pika. Zaradi tega pa so v ovinkih avtomobili z velikim steklom manj vodljivi, še posebej, če so višje "rasti" - enoprostorci, suvi ...

Prevračanje. Kakovostno vgrajeno strešno okno je običajno zelo trdno, strokovnjak za avtostekla Jože Škrilec je za Žurnal24 povedal, da mu pride do živega le resnično velika toča, ki pa razbija tudi ostala stekla na vozilu, pušča kraterje na pločevini ... Varnostno večji pomislek je lahko v primeru prevračanja vozila, saj so znani primeri, ko je ob tem steklo počilo in izpostavilo potnike.

Vročina in svetloba. Dobre izvedbe strešnih oken imajo tudi dobre senčnike, tako da večjih težav ne bi smelo biti niti s pretiranim bleščanjem niti vročino, še posebej če klimatska naprava deluje pravilno. A na trgu so tudi izjeme. 

Naknadna vgradnja. Mogoča je skorajda za vse tipe vozil, na razpolago so različne izvedbe, a nujno je tudi odlično znanje tistega, ki vgrajuje. "Fleksarca" in malo kita za stekla? Nikakor! Pod streho teče električna napeljava, tam so ojačitve konstrukcije in še marsikaj. Ali pa bi namesto svetlobe in zraka raje uživali v zamakanju in rji?

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.