Z več kot 30 leti dela v evropski avtomobilski industriji velja Luca de Meo, šef podjetij Renault in Dacia, za enega njenih najbolj izkušenih direktorjev. Bil je tudi predsednik organizacije proizvajalcev avtomobilov v Evropi ACEA. De Meo je v zadnjih letih preživel več časa v Bruslju, zato zato dobro seznanjen z evropsko politiko. Lani je glasno kritiziral milijardne kazni, ki zaradi omejitev CO2 pri prodaji novih vozil v letu 2025 grozijo avtomobilskim proizvajalcem. "Če se bo izkazalo, da so povprečne emisije CO2 vseh avtomobilov, ki jih prodajajo v Evropi, previsoke, bodo morali avtomobilski proizvajalci plačati globe. Te bi lahko znašale 16 milijard evrov na leto," pravi de Meo.
"Nekaterim globam se lahko izognemo z agresivnim znižanjem cen naših električnih avtomobilov. Veliki popusti škodljivo vplivajo na preostalo vrednost teh avtomobilov. Kajti česar kupec ne plača vnaprej, plača na koncu poti z nižjo ceno avtomobila na trgu rabljenih vozil. Tako je Tesla znižala cene, kar vpliva na cene rabljenih vozil," pravi De Meo, ki izpostavlja še druge možnosti, kot je možnost nakup pravic do emisij CO2 od podjetij, katerih povprečne emisije CO2 so precej pod pragom. To so Tesla ali kitajski avtomobilski proizvajalci BYD in Geely, matična družba Volva. Pri tem bi evropski proizvajalci avtomobilov prenesli milijarde na kitajske blagovne znamke, ki jih obsojajo, da so evropski trg preplavile s poceni e-avtomobili.
Tega si ne upa storiti noben politik
Tretja možnost je, da plačajo globe, če se izkaže, da bi proizvajalce vozil doseganje ciljev na druge načine stalo še več, četrta in zadnja možnost pa je po mnenju De Mea, da bi preprosto prenehali izdelovati avtomobile z motorji z notranjim zgorevanjem, kar pomeni, da bi vsi evropski proizvajalci avtomobilov skupaj čez noč prenehali izdelovati 2,8 milijona avtomobilov. To ustreza kapaciteti 10 avtomobilskim tovarnam, kar bi prineslo resno krizo in odpuščanja. De Meo je za nizozemski medij dejal: "Še nisem srečal prvega politika, ki bi bil pripravljen prevzeti odgovornost za to. Zato zahtevamo nekaj prožnosti pri pravilih za leto 2025."
O omilitvi strogih CO2 norm avtomobilska industrija opozarja že več mesecev. "V več kot 30 letih, kolikor delam v avtomobilski industriji, še nikoli nisem videl, da bi tehnologija napredovala tako hitro kot elektrifikacija. Vendar to še vedno ni dovolj, da bi dosegli cilje EU", pravi De Meo in poudarja, da evropski cilji, določeni za leto 2019 temeljijo na podatkih iz leta 2016. "Medtem smo imeli krizo s korono, ki je povzročila logistično krizo in ogromno povečanje stroškov, zlasti polprevodnikov. Nato sta se pojavila inflacija in močno povišanje cen energije zaradi vojne v Ukrajini. Hkrati pa na evropski ravni ni bilo storjenega ničesar, da bi evropski avtomobilski industriji zagotovili zadosten dostop do surovin, potrebnih za proizvodnjo baterij za električne avtomobile. Kitajski dobavitelji surovin lokalnim proizvajalcem avtomobilov surovine prodajajo po proizvodnih stroških, mi pa plačujemo tržne cene, ki zelo nihajo."
Treba bo sodelovati s Kitajci, ki imajo prednost
Šef Renaulta pravi, da močno za cilji zaostaja tudi uvajanje infrastrukture za električne avtomobile. Pospešek mora biti vsaj sedemkraten, pri tem pa je nujna podpora vlad in finančnih institucij, saj vsa polnilna mesta ne bodo finančno upravičena že od samega začetka.
De Meo se sprašuje, ali bomo čez pet let lažje konkurirali kitajskim proizvajalcem avtomobilov in ali bodo takrat lahko izdelovali avtomobile po enakih cenah in z enako tehnologijo kot Kitajci? De Meo pravi, da, če želijo nadomestiti trenutne zaostanke, nimajo druge izbire, kot, da sodelujejo s Kitajci. "Ni razloga, da nam ne bi uspelo. Vendar se morajo spremeniti pogoji. Ne moremo znižati stroškov električnih avtomobilov, če jih ne moremo prodati več." De Meo izpostavlja tudi letošnje borzne ocene evropskih avtomobilskih proizvajalcev. Pravi, da na evropske trge ne prihaja dovolj svežega denarja, ker vlagatelji vidijo, da so evropska pravila neurejena in podjetništvu popolnoma neprijazna. Hkrati pa Združene države Amerike izvajajo veliko deregulacije, ki podjetjem precej olajšuje naložbe.
Zakaj se bo cena vozil povečala?
"Trudimo se proizvajati avtomobile po dostopnih cenah, vendar nas evropski predpisi motijo," pravi De Meo, ki dodaja, da bo leta 2030 izdelava avtomobila skoraj za polovico dražja.
Nedavno je izračunal, da bo do leta 2030 vsako leto začelo veljati dodanih osem do dvanajst novih evropskih pravil za avtomobile. "Približno četrtina našega proračuna za raziskave in razvoj gre za prilagajanje naših avtomobilov tem novim predpisom," pravi De Meo, ki pravi: "Argument Evrope je pogosto ta, da pravila krepijo konkurenco. Toda inženir pri Renaultu, ki poskuša narediti avto skladen, ne ustvarja konkurenčne prednosti. Ker morajo vsi proizvajalci avtomobilov upoštevati ta pravila. Toda nova pravila, ki bodo dodana, bodo proizvodne stroške avtomobila od zdaj do leta 2030 povečala za 40 odstotkov."
Prihajajo nove baterije, ki bodo spremenile pravila igre
Pomemben element pri cenejših e-avtomobilih je baterija: še vedno predstavlja skoraj 40 odstotkov stroškov proizvodnje vozila. Zahvaljujoč nizki ceni LFP baterija hitro pridobiva priljubljenost. "Potrebujemo dostopne in zato poceni baterije za običajne in majhne avtomobile. To pomeni, da bo na koncu verjetno od 40 do 50 odstotkov naših električnih avtomobilov opremljenih z baterijo LFP. Toda razvoj baterije LFP poteka hitro: količina energije, ki jo lahko shranite vanjo, se je v desetih letih več kot podvojila."
Renault je bil leta 2011 ena prvih avtomobilskih znamk, ki je predstavila električni avtomobil. Na področju baterij so sodelovali z južnokorejskim LG. "Potrebovali smo deset let, da smo delež odpadkov v proizvodnji baterij znižali pod 10 odstotkov. In potrebovali smo deset let, da smo ceno baterije prepolovili."
De Meo pravi: "Zagon tovarne baterij ni kot odprtje pekarne: nastaviš temperaturo pečice in po 48 urah veš, kako narediti rogljičke ali čokoladne torte. Tovarna baterij potrebuje leta, da doseže potovalno hitrost. Northvolt je to podcenjeval. To je dober primer, kako deluje naš svet: nastavite lahko najrazličnejše roke za povprečne emisije avtomobila, vendar se lahko nekatere stvari ne zgodijo tako hitro, kot je bilo predvideno. In potem se moramo prilagoditi ne le mi, ampak tudi pravila."
čimprej ven iz te diktatorske evrope
Najboljše pa bi bilo, da bi politiki končno prišli k pameti in ukinili emisijske kupone. Avti se bi krepko pocenili …
O padcu vrednosti električnega avtomobila govorijo samo z negativnega vidika. Kaj pa sekundarni trg? Hiter padec cene omogoča, da ljudje …