Rabljena premium zimska pnevmatika poleti slabša od nove letne kitajske

Foto: Anže Petkovšek
Foto: Anže Petkovšek
Temperature okoli 25 stopinj Celzija so za zdaj le tretjino voznikov prepričale, da svoja vozila iz zimskih preobujejo v letne pnevmatike. Strokovnjaki še enkrat več opozarjajo, da je lahko že 10 metrov razlike v zavorni poti, ki jo letna pnevmatika zagotavlja pred zimsko, odločilna, ali boste doživeli prometno nesrečo, ali ne.
Oglej si celoten članek

"V poslovni enoti AMZS Ljubljana smo zamenjali pnevmatike na okoli 30 odstotkih vozilih, ki jih pričakujemo na našem servisu. Obisk strank zaradi vulkanizerskih storitev je pogojen z vremenom," pravi Janez Žužek, direktor AMZS PE Ljubljana, kar dokazujejo tudi naša opažanja.

Na parkirišču vozila z zimskimi in vsesezonskimi pnevmatikami

Na parkirišču z okoli 100 vozili smo preverili, koliko avtomobilov ima še vedno zimske pnevmatike, kljub temu, da smo že dobro zakorakali v mesec april. Ugotovili smo, da ima še vedno velika večina avtomobilov zimske pnevmatike ali vsesezonske pnevmatike, le manjšina vozil pa je bila obutih v letne pnevmatike.

"Zimske pnevmatike so priporočljive za vožnjo pri temperaturah do sedem stopinj Celzija, pri višjih temperaturah so letne pnevmatike zmogljivejše. Pri višjih temperaturah se zimske pnevmatike hitreje obrabijo in tudi zavorna pot je daljša," pojasnjuje Žužek. Njegove besede potrjuje, hkrati pa uporabo letnih pnevmatik poleti zagovarja tudi mehanik in vulkanizer Primož Rožnik, ki pa izpostavlja zanimivo dejstvo. "Če pa pogledamo pet let staro letno in pet let staro zimsko pnevmatiko, pa bo v mokrem po mojih izkušnjah bolje prijela zimska pnevmatika, ki je že v osnovi mehkejša. Pet let stara letna pnevmatika otrdi in poleti v mokrem ne bo prijela, kar posledično lahko pomeni prometno nesrečo."

Na testu primerjali zimske, vsesezonske, letne in rabljene pnevmatike

To potrjujejo tudi zanimivi testi, ki jih že nekaj let na dirkališču Hungaroring, ob pomoči strokovnjakov za varno vožnjo, opravljajo Madžarski kolegi iz Autonavigatorja. Letos so v različnih razmerah, na suhem in mokrem, testirali 17 kompletov pnevmatik, pri čemer so imeli na testu ob premium znamkah tudi cenejše kitajske pnevmatike, vsesezonske pnevmatike, ter zanimivo, dve leti staro premium letno pnevmatiko in pet let staro premium zimsko pnevmatiko, ki je glede na našo preverjanje tipičen primer tudi na naših cestah (testirana pnevmatika je imela še vedno profil, ki zadostuje zakonskim pravilom). Ugotavljali so, kako se pnevmatike obnesejo pri zaviranju na suhem cestišču pri 120 km/h in na mokrem cestišču pri 60 km/h.

Zunanja temperatura je bila 23 stopinj Celzija, temperatura asfalt je bila v začetku testa 25 stopinj Celzija, ob koncu testa pa že 37 stopinj Celzija.

Vsesezonska pnevmatika pogorela

Pri zaviranju na suhem asfaltu s hitrostjo 120 km/h do popolne zaustavitve se je najbolje odrezal komplet dve leti starih rabljenih premium letnih pnevmatik. Vozilo se je ustavilo 11,3 metra prej kot z vsesezonskimi pnevmatikami in 8,2 metra prej kot z rabljenimi zimskimi pnevmatikami. Zanimivo je, da so se letne nizkocenovne kitajske pnevmatike pri zaustavljanju obnesle bolje kot premium zimske pnevmatike. V vrhu so bile predvsem priznane znamke pnevmatik.

Pri zavirnju na mokrem asfaltu pri hitrosti 60 km/h pa so se najbolje obnesle letne pnevmatike priznanih proizvajalcev, medtem, ko so se dve leti stare premium pnevmatike uvrstile šele na sredino lestvice, pri dnu so bile tudi pet let stare premium zimske pnevmatike, prav na zadnjem mestu pa spet vsesezonske pnevmatike. Razlika do popolne zaustavitve med najboljšimi in najslabšimi pnevmatikami je bila več kot tri metre.

Novinarjev in tudi strokovnjakov, ki so sodelovali pri testu, niso presenetili le rezultati zaviranja, pač pa tudi vozna izkušnja. Izpostavljajo, da je vsaka pnevmatika prilagojena določenemu tipu vožnje in razmeram, kar morajo upoštevati tudi vozniki. Ob spomladanskih temperaturah nikakor ne bi priporočili zimskih pnevmatik, ki se že na toplem asfaltu obrabljajo prekomerno, njihova edina prednost pa je tišja vožnja, saj so že v osnovi mehkejše od letnih. Tudi premium rabljena letna pnevmatika že po dveh letih izgubi veliko lastnosti, kar se pozna predvsem, ko je asfalt hladnejši, recimo v dežju. Na testu se je to odrazilo v daljši zavorni poti. Test pa dokazuje tudi to, da o kakovosti pnevmatike, ko gre za zaviranje, odloča tudi cena pnevmatike.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 6

  • 18:07 6. April 2016.

    ej dragi strokovnjaki, vi kar furajte kar hočete k mate denar. Mi bomo pa slabe zimske furali še poleti. Ceste …

  • 13:03 6. April 2016.

    po vecini slovenskih cest je ze voznja 60km - 70km/h razkosje udarne jame popokan asfalt krivo cestisce itd...... mimogrede se …

  • 12:17 6. April 2016.

    Razumem, da morajo razni "strokovnjaki" zagovarjati nakup premium (beri dragih) gum, saj vendar morajo nekaj početi za plačo, ki jo …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.