Po prometni nesreči ni treba pasti na "dno"

Foto: EPA
Foto: EPA
V Sloveniji je od leta 1991 v prometnih nesrečah umrlo 6.675 oseb, več kot 300.000 pa je bilo poškodovanih. Po tragedijah je pomembno, da bi se poškodovanci ter tudi njihovi svojci in prijatelji lažje soočili s posledicami in znova polno zaživeli.
Oglej si celoten članek

Po svetu v prometnih nesrečah na leto umre okoli 1,3 milijona oseb. Stanje po evropskih državah je različno, v nekaterih je število žrtev 30 na milijon prebivalcev, v drugih 310 na milijon prebivalcev. Slovenija je sicer v spodnji tretjini držav, a je prometna varnost razmeroma slaba in bi lahko bila neprimerno boljša, meni vodja pisarne Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) v Sloveniji Marijan Ivanuša.


Tragedije odpirajo rane, ki jih je težko zaceliti, česar se zavedajo tudi v Zavodu Varna pot, kjer poudarjajo pomen psihosocialne pomoči po prometnih nesrečah. V okviru projekta Skupaj iz stiske nudijo strokovno pomoč, da bi se poškodovanci ter tudi njihovi svojci in prijatelji lažje soočili s posledicami in znova polno zaživeli.

Predsednik in ustanovitelj Zavoda Varna pot, ki projekt Skupaj iz stiske izvaja od leta 2008, Robert Štaba je na novinarski konferenci v Ljubljani poudaril, da "ni treba pasti na dno" ter da lahko s strokovnjaki pomagajo najti nov smisel življenja in poslanstvo.

Posledice prometnih nesreč čutimo na vsakem koraku, družba izgublja, saj gre za ljudi z vseh področij, pravi klinična psihologinja in vodja projekta Skupaj iz stiske Vesna Radonjič Miholič. Poškodovani v prometnih nesrečah se srečujejo s težavami na področjih, ki so za druge vsakodnevna opravila, svojci pogosto pod bremenom ne gledajo nase in ne iščejo pomoči, pravi.

"Psihosocialna pomoč je potrebna. Z njo na neki način preizkušamo humanost neke skupnosti koliko ta skupnost spoštuje človeka, koliko je pripravljena slišati človeka in mu omogočiti polno sodelovanje v družbi," poudarja Radonjič Miholičeva.

Breda Marija Kovše, sama poškodovana v prometni nesreči in zdaj ambasadorska Zavoda Varna pot, poudarja težavnost vrnitve. "Ko te v nekem trenutku nekaj iz urejenega življenja potisne v temo in prepad, je vrnitev polna bolečine, trpljenja, negotovosti," pravi.

Kot dodaja, je svoje izkušnje predstavila v pesniški zbirki, s katero želi poškodovanim dati upanje in spodbudo, druge pa spomniti, naj spoštujejo sebe in življenje. Izkupiček od prodaje bo namenila ohranitvi delavnic za osnovnošolce o varnosti v cestnem prometu, ki jih izvaja zavod.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.