Brezskrbno. Pred potjo v tujino se pozanimajte o posebnostih, ki veljajo na tamkajšnjih cestah, vključno s plačevanjem cestnin. Omejitve hitrosti so v večini držav enake kot v Sloveniji, ponekod pa je treba zunaj naselij in na avtocestah voziti počasneje.
“Vozilo s takšno opremo, kot je zahtevana v Sloveniji, torej z rezervnimi žarnicami, varnostnim trikotnikom, prvo pomočjo in rezervnim kolesom oziroma homologiranim nadomestkom, bo brez težav prevozilo večino evropskih držav,” pravi Klemen Hren iz AMZS in nadaljuje: “Svetujemo še varnostni jopič, ki je obvezen v Avstriji, na Hrvaškem in Češkem, v večini drugih držav pa ga zahtevajo le ob okvari vozila. V baltskih državah, Grčiji, Bolgariji, Romuniji, Turčiji in Ukrajini je obvezen gasilni aparat.”
Ne kličite le na Slovaškem
Glede nesreč na tujem Hren priporoča, da vedno pokličete policijo, udeleženci pa morajo izpolniti evropsko poročilo. Le na Slovaškem policijo pokličite le, če menite, da je v nesreči brez poškodovanih škode za več kot štiri tisoč evrov, saj za obravnavo manjših nesreč zaračunajo 170 evrov. Če v tej državi doživite nesrečo s tujo krivdo, še med bivanjem v njej v poslovalnici zavarovalnice povzročitelja nesreče sestavite zavarovalniški zapisnik.
Če v tujino potujete pogosteje, velja razmisliti o paketih asistence pri AMZS ali zavarovalnicah.
Klemen Hren iz AMZS ne ve, da je odsevni jopič obvezen tudi v Sloveniji, na avtocestah.
Ta članek je samo draženje. Manjka specialnih informacij vsaj po EU.