Obe podjetji s projekti sodelujeta v leta 2023 razpisanem projektu evropske spodbude za razvoj mikroelektronike in komunikacijskih tehnologij (IPCEI ME/CT). Z njim poskuša Evropska komisija pi evropskih podjetjih vzpodbuditi interes za inovacije na področju mikroelektronike, polprevodnikov, mikročipov in komunikacijskih tehnologij.
V okviru pobude trenutno potek 68 projektov, ki jih v štirinajstih državah članicah EU izvaja 56 majhnih, srednjih in velikih podjetij. V Sloveniji sta to Elaphe in Beyond Semiconductor, poleg njiju pa so v pobudo vključeni tudi velikani, kakršni so Airbus, Bosch, Continental Automotive, Nokia, Orange in Renault.
Izboljšanje učinkovitosti EV
Elaphe v skladu s svojo dejavnostjo v avtomobilskem sektorju v pobudi sodeluje z dvema projektoma na področju elektromobilnosti: razvojem močnostne elektronike za novo generacijo električnih vozil in razvojem pretvornika toplote zmanjševanje toplotnih izgub vozila.
V okviru prvega projekta razvijajo močnostno elektroniko za vodenje elektromotorjev, ki je eden od ključnih podsistemov električnih vozil. Za vozila nove generacije bodo to razvili na osnovi polprevodnikov iz silicijevega karbida in galijevega nitrida, ki povzročajo pol manj toplotnih izgub in delujejo na veliko višji temperaturi od konvencionalnih čipov.
Ker delujejo tudi z veliko višjo frekvenco 100 kHz namesto sedanjih s frekvenco 16 kHz, sta lahko do 20 odstotkov manjša tudi volumen in masa močnostne elektronike. Zaradi večje učinkovitosti ta v praksi pripomore tudi k večjemu dosegu električnih vozil oziroma potrebi po manjših baterijah.
V drugem projektu bodo raziskovali možnosti pretvorbe odvečne toplote v električno energijo za ponovno uporabo z energijskimi pretvorniki z učinkovitimi čipi na osnovi galijevega arzenida. S tem bi se omejila potreba po hlajenju vozila, zmanjšale bi se toplotne izgube, kar bi pripomoglo tudi k večjemu dosegu električnega vozila. Čipi sicer ne bodo namenjeni le uporabi v toplotnih pretvornikih, ampak jih bo mogoče uporabljati širše.
Učinkovito filtriranje radijskih frekvenc
Projekt podjetja Beyond Semiconductor ni neposredno povezan z avtomobilizmom, ampak je namenjen razvoju poenotenih filtrov za obdelavo radiofrekvenčnih signalov LTE, 5G, 6G in drugih, od katerih bodo odvisna tudi avtonomna vozila.
Gre za filtre, ki izolirajo želeno frekvenco iz gneče radijskih frekvenc v okolici. Ti filtri, ki danes temeljijo na piezoelektričnih materialih, so omejeni na filtrirane ene frekvence, zato jih je danes lahko v določeni elektronski napravi čedalje več. V okviru projekta poteka razvoj filtrov na osnovi tehnologije CMOS, ki danes poganja večino elektronskih naprav.
Takšni bi bili veliko bolj programabilni in omogočali večjo stopnjo integracije v manjših enotah. Pomembno pa je tudi, da bi se proizvodnja takšnih filtrov, ki jih danes v Evropi nihče ne izdeluje, preselila na staro celino, saj bi podjetja lahko izkoristila obstoječe napredne proizvodne zmogljivosti v okviru Evropske unije.
Ali veste,da imajo kitajci “pumpo“ za zamenjavo avtomobilske baterije,in to v 50 sekundah,obstaja video
Je treba nabavit električni avto,toplotno črpalko,da bomo lahko potem plačevali najdražjo omrežnino na svetu,medtem ko indijci z kamioni smeti vozijo …
Znotraj tega mini vesolja EV tehnologij se očitno lahko najde prostor za manjše firme. Vsakega ki se trudi delati, pa …