"Za množico res velja, da se je zdaj začela sezona, redki pa se pač vozijo vse leto, samo da je malo bolj suho," pravi Mitja Gustinčič, urednik motoristične revije motoSi. "Če bi se vsi v prometu vedli predvidljivo, brez sunkovitih odločitev, in spoštljivo do sočloveka, bi se možnost nesreč zmanjšala na minimum," je prepričan.
Po njegovih besedah je splošno prepričanje, da motoristi vozijo prehitro, zgrešeno, kar se da lepo videti iz policijskega helikopterja. "Če je voznik, ki ga obremenjujejo vsakdanje stvari, prepuščen rutinski vožnji in je odsoten, se kaj kmalu pripeti nezgoda," opozarja.
Ni denarja za luknje
Motoristi se morajo zavedati, da promet še ni pripravljen nanje, poleg tega pa so tu luknjaste in neočiščene ceste, ki so lahko zelo nevarne. "Letošnja dolga in izjemna zima je opravila pravo opustošenje. Nekateri odseki tako državnih cest, predvsem pa cest lokalnih skupnosti so dobesedno uničeni. Stanje je kritično," ocenjuje Franc Pojbič iz Javne agencije RS za varnost prometa. Kljub temu se zaveda, da denarja ni in da se pristojne službe trudijo po svojih močeh.
Gustinčič je po drugi strani prepričan, da je pritoževanje nad cestami le izgovor: "Lahko bi šli na dirkališče ali vsaj na avtocesto, vendar vsi iščejo neke vaške kolovoze."
Sicer Gustinčič motoristom svetuje samozaščitniško držo ter opozarja na primerno hitrost in varnostno razdaljo, oblačila naj bodo svetlih in vpadljivih barv, poleg tega jim toplo priporoča tečaj varne vožnje. "Cena okrog 150 evrov ne more biti razlog za odvrnitev, saj toliko včasih stanejo samo motoristične hlače," dodaja.
Nesreč manj
Varnost motoristov se je po statistiki za lani nekoliko izboljšala, kažejo podatki Generalne policijske uprave. Manj je nesreč, tudi tistih, ki se končajo s hudimi poškodbami ali smrtjo. Vseh prometnih nesreč, v katere so bili vključeni vozniki motorjev, je bilo lani 1.128, v njih se jih je hudo poškodovalo 191, umrlo pa 22 ljudi. Najpogostejši vzroki najhujših prometnih nesreč z motoristi so bili neprilagojena hitrost, nepravilna stran ali smer vožnje in neupoštevanje pravil o prednosti, kažejo podatki.
“Za motoriste je značilno, da nimajo strahu”
(Miniintervju: Mitja Palčič, komandir postaje prometne policije Koper)
V Postojni (parkirišče PTC Primorka) imate danes preventivno akcijo, s katero želite opozoriti na varno vožnjo z motornimi kolesi. Kaj se bo dogajalo in koliko motoristov pričakujete?
Postavili smo poligon, na katerem lahko motoristi preizkušajo svoje znanje ob nepričakovanih ovirah na cesti, pri hitrem zaviranju in prehitevanju. Poleg tega gre za druženje in izmenjavo izkušenj, navzoči bodo tudi predstavniki vojaške policije na motorjih, reševalci in gasilci. Ponujamo tudi možnost tehničnega pregleda. Pričakujemo pa od 500 do tisoč ljudi, odvisno od vremena.
Kaj motoristom ob začetku sezone še posebno polagate na srce?
Na cesti je med drugim treba paziti na pesek, ki je ostal od posipanja, asfalt je še mrzel, na naval motoristov na cestah pa se morajo pripraviti vsi udeleženci v prometu. Za motoriste je na splošno značilno, da nimajo strahu. A ni dovolj imeti znanje, izkušnje in dober motor. Sam sem doživel, da me je v lepem vremenu na blagem ovinku veter prestavil za en meter na nasprotno stran cestišča in sem se za las izognil tovornjaku. Videl pa sem že marsikaj, tudi to, da moj najboljši prijatelj nekoč ni prišel na cilj.
Preberite še komentar: Konec sezone jih bo 30 zapustilo ta svet
Motor je zato, da se vozi, kazen pa placa vsak sam. Vozniki osebnih avtomobilov pa so vsekakor premalo pozorni na …
Kakšna nestrpnost! Nekateri bi že kar s komentarji koga za rob ceste spravili. Dajmo vozniki taki in drugačni najprej poskrbeti …
da se je mene za bati? bo že res, če ti tako praviš. ti samo pazi, da nimaš meglenk prižganih …