Čeprav so cene naftnih derivatov od svojega vrhunca jeseni leta 2012, ko je bilo potrebno za liter 95-oktanskega bencina odšteti po 1,57 evra, za liter dizla pa 1,44 evra, padle za skoraj četrtino, pa so Slovence krizna zadnja leta očitno močno zaznamovala pri navadah, koliko so pripravljeni naenkrat privoščiti svojemu avtomobilu.
Na največja naftna trgovca v Sloveniji Petrol in OMV smo se obrnili z vprašanji, koliko goriva natoči v vozilo povprečen voznik avtomobila na bencinski črpalki. Medtem ko so nas na OMV odslovili, da "zaradi korporativne politike družbe" teh informacij ne bodo delili z javnostjo, so bili pri Petrolu precej bolj ustrežljivi, saj tega področja nimajo označenega kot poslovno skrivnost.
Polno jih toči le še četrtina, raje pridejo večkrat
Kot je za Žurnal24 pojasnil Aleksander Salkič iz Petrola, pri naftnem trgovcu sicer ne opravljajo natančnih analiz glede polnjenja rezervoarjev, vseeno pa imajo vsaj okvirne ocene o obnašanju kupcev:
- povprečna prodaja goriva na eno točenje je med 20 in 25 litrov,
- okoli 40 odstotkov kupcev zaokrožuje zneske na 10, 15, 20 ali več evrov,
- poln rezervoar natoči le okoli četrtina vseh kupcev.
Kot še dodaja Salkič, je v času krize postala še precej bolj opazna praksa, da več kupcev zaokrožuje znesek na 10, 20 evrov in večkrat polni rezervoar z manjšimi zneski.
Stalna vožnja na rezervi dokazano kvari motor
Ker gre verjetno upravičeno trditi, da vozniki s tako majhnimi zneski ne točijo v na pol poln rezervoar, temveč na črpalko zavijajo, ko jim že gori opozorilna lučka, s tem početjem precej ogrožajo pravilno delovanje in dolgotrajnost motorja. O tem smo se pogovarjali z izkušenim mehanikom. Več v prihodnjih dneh.
andrej.leban@zurnal24.si
Zakaj bi vozil seboj 40 kilogramov več , kot pa mi je potrebno . Zadostuje mi 20 litrov in nič …
Tankat polno pomeni na kredo servisirat naftnega dobavitelja in notranja dolznost, da porabis natankano do konca meseca, ko bos ponovno …
Bolj poretko tankam polno, a če bi tankal po 10 evrov bi tankal bolj pogosto.