Evropski odgovor Kitajski

Foto: MatijaJanežič
Foto: MatijaJanežič
Za zeleni prehod evropske družbe bodo potrebne velike kapacitete električnih baterij, kar bi lahko imelo resne posledice za gospodarski razvoj in varnost stare celine.
Oglej si celoten članek

Špansko predsedstvo Evropske unije bo na srečanju v Granadi 5. oktobra evropskim vladam predstavilo študijo, ki kaže, da bi lahko Evropa postala do leta 2030 tako odvisna od kitajskih litij-ionskih baterij, kot je bila pred vojno v Ukrajini odvisna od ruskih energentov.

V dokumentu, ki ga je pridobila tiskovna agencija Reuters, namreč pozivajo k strožjim ukrepom za ohranitev evropske gospodarske varnosti. Dodajajo, da bo zaradi nestalne narave obnovljivih virov energije, kakršna sta veter in sonce, Evropa potrebovala ogromne kapacitete za hranjenje električne energije, če naj bi do leta 2050 dosegla cilj brezogljične družbe. Španci pričakujejo, da se bo povpraševanje po litij-ionskih baterijah, gorivnih celicah in elektroliznih napravah v prihodnjih letih povečalo za 10- do 30-krat.

Foto: MatijaJanežič EV clinic, popravila električnih avtomobilov

Šibke pozicije

Medtem, ko ima Evropska unija z več kot 50-odstotnim deležem pri proizvodnji elektrolizatorjev močno pozicijo, je pri nabavi litij-ionskih baterijskih celic močno odvisna od Kitajske. Špansko poročilo pravi, da bi se brez učinkovite akcije do leta 2030 evropski energetski sistem lahko znašel v hudi odvisnosti od Kitajske.

Litij-ionske baterije in gorivne celice pa niso edino področje, na katerem je Evropska unija ranljiva. Enak scenarij bi se lahko odvil na področju digitalnih tehnologij. Poročilo namreč napoveduje, da bo povpraševanje po digitalnih napravah, tipalih, dronih, podatkovnih strežnikih in omrežjih za prenos podatkov še v tem desetletju izredno povečalo. Z izjemo omrežij za prenos podatkov ima Evropska unija tudi v tem pogledu zelo slab izhodiščni položaj.

Do leta 2030 bi lahko takšna odvisnost od tujih dobaviteljev močno nevtralizirala pridobitve zaradi povečanja produktivnosti, ki jih evropska industrija in storitveni sektor močno potrebujeta. Modernizacija je poleg tega potrebna tudi v kmetijskem sektorju, ki je ključnega pomena pri obvladovanju klimatskih izzivov, zaključi poročilo.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 8

  • 13:44 5. Oktober 2023.

    Iz ene odvisnosti v drugo. Od nafte k plinu, od plina k elektriki in posledično baterijam. Tako, kot en znanec, …

  • 16:00 3. Oktober 2023.

    Kitajci bodo zaradi zalog litija EU živo požrla!

  • 15:43 3. Oktober 2023.

    ''Zelena agenda'' pa ''brezogljična družba'' itd. Pa naj nekdo od novinarjev zraven pripiše, da se predmeti za katere govorijo, da …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.