Izjava o nameri naj bi omogočila okolju prijazno proizvodnjo lahke kovine, ki je tako pomembna za proizvodnjo baterij za električne avtomobile. Nahajališče litija je v srbski dolini reke Jadar. Tam leži ena največjih evropskih zalog izjemno redke in iskane surovine na svetu.
V sporazumu o surovinah je veliko na kocki za obe strani. Cilj srbske vlade je zgraditi vrednostno verigo za elektromobilnost - od pridobivanja surovin do proizvodnje baterij. To pomeni znatne državne prihodke, naložbe in delovna mesta, a tudi večjo bližino EU za Srbijo, državo kandidatko za članstvo.
Nemčija in EU želita s projektom zmanjšati odvisnost od Kitajske. Drugo največje gospodarstvo na svetu nadzoruje velik del svetovnega rudarjenja in predelave litija, Kitajska pa jasno cilja na mesto največjega proizvajalca vozil na svetu.
Za izkopavanje litija v Srbiji si je prizadevala tudi Kitajska. Predsednik Ši Džinping je bil maja ta namen obiskal Beogradu. Podpis dogovora nemška stran slavi kot velik uspeh, ki bi morda lahko vplival tudi na druge surovinske projekte, piše nemški spletni portal Automobilwoche.
Sporazum ima dolgo zgodovino. Pred tremi leti je avstralski rudarski velikan Rio Tinto napovedal, da želi v dolino v Srbiji vložiti milijarde evrov. Podjetje ocenjuje, da bo predlagani rudnik proizvedel 58.000 ton litija letno.
Po poročanju srbskih medijev bi to pokrilo potrebe po 1,1 milijona električnih vozil, kar ustreza približno 17 odstotkom evropske proizvodnje.
Avtomobilska proizvajalca Mercedes-Benz in Stellantis se že dogovarjata z Rio Tinto o sodelovanju pri projektu.
Vsi bodo še radi plesal okol Kitajcev, samo mal časa mora minit!!
Srbi niso glub narod, glupa je njihova politika.Najprej s Kitajci podpišejo vse kar je možno, vključno z prosto brez carinsko …
Srbini bi sedeli na 3 stolicama