Pričakovana novost, ki jo vsebuje zadnji predlog zakona Ministrstva za infrastrukturo, je slovo ideji, da bi imeli starodobniki lastno registracijo, kot to poznajo ponekod v tujini. Pisci zakona so, verjetno po kritikah iz vrst društev starodobnih vozil, izpustili tudi dikcijo, da se starodobniki, torej nad 30 let starih avtov s statusom, naj ne bi uporabljali za vsakdanje potrebe. V predlogu zakona ni sledu po možnosti, da isto tablico lahko uporabili na različnih vozilih, kot poznajo v nekaterih everopskih državah.
Novi zakon o motornih vozilih je nekoliko predrugačil še nekaj pravil glede registracije oziroma izdaje prometnega dovoljenja, predvsem glede ugotavljanja lastništva v dvomljivih oziroma manj običajnih primerih, pa tudi za primere, ko je treba iz tujine v Slovenijo znova prepeljati najdeno ukradeno vozilo.
Po novem je na željo lastnika mogoča registracija delovnih strojev (denimo kombajnov), da se je z njimi mogoče odpeljati na delo v tujino. V Avstriji je namreč tovrstna tablica obvezna.
Nič ne bo z novo možnostjo preskusne tablice
V nasprotju s prvotnim predlogom, da bi registracijska enota hranila registrske tablice za avte zgolj 15 dni od izročitve, nato pa jih uničila, novi predlog podaljšuje ta rok na šest mesecev. Znotraj pol leta je tako mogoče znova registrirati isto vozilo z istimi tablicami (denimo, da je bilo pred tem močno poškodovano v nesreči in zato prometno dovoljenje ni več veljalo).
So pa iz popravljenega predloga novega zakona izpustili prvotno predvideno možnost, da bi pristojni organ lahko izdal začasno tablico za neko vozilo, ki mu je bila zaradi kritične napake ugotovljena nezmožnost vožnje po javnih cestah, za potrebe vožnje do kraja popravila.
Padlo bo po podjetniku, če se bo igral s tablicami
Po novem bo močno padlo po podjetju ali samostojnem podjetniku, ki si bo drznil na neko vozilo namestiti registrsko oznako, ki mu ne pripada. Če za običajnega smrtnika ostaja predvidena kazen 500 evrov, je v popravljenem predlogu zakona zagrožena kazen s 1.000 evrov narasla kar na 5.000 evrov. Kazen 500 evrov bo po novem predpisana tudi za odgovorno osebo državnega ali samoupravnega organa, ki bi na ta način zlorabljal tablico.
To velja tudi v primeru smrti lastnika, vendar mora biti omenjena zahteva zapisana v sklepu o dedovanju, ali pa morajo o prenosu tablice soglašati vsi dediči.
Novi zakon za vsa vozila predvideva tudi pomembno novost pri opravljanju tehničnega pregleda. Več TUKAJ.
dezurni@zurnal24.si
ja,naključno dve črki in tri številke,ampak za naše Cigane-Rome pa posebne tablice(oranžne), kot tudi za vse ,ki živijo tu začasno …
tablica bi morala biti z oznako registrskega območja,kjer živi lastnik in prenosljiva na nov ali drugi avto,ko ga kupiš,tako sem …
po posameznih krajih je tablice nazaj dati,da se takoj vidi,da dotični avto ne paše v določeno območje in je takoj …