"Ali je to dovoljeno?," se je spraševal eden od naših zaposlenih, ko je na ulici posnel zgornji prizor avta, okrašenega z božičnimi okrasjem v obliki jelenjih rogov.
Tisti, ki niti v avtu ne morejo preživeti brez okraskov za spodbujanje prazničnega vzdušja, uporabljajo razne dodatke, ki jih mrgoli po (spletnih) trgovinah. A pri izbiri in nameščanju je treba biti preudaren, avto je še vedno vozilo, ki je homologirano in registrirano za uporabo v javnem prometu. Meje, kaj je varno in še dopustno, postavljata predvsem zakon o motornih vozilih ter pravilnik o delih in opremi vozil.
Za dodatna pojasnila, kaj je še dopustno in kaj že preko meje, smo se obrnili na Agencijo za varnost prometa (AVP), ki je pristojna tudi za cestna motorna vozila. Tam so nam povedali, da predelave in spremembe na vozilu, ki lahko pomenijo poslabšanje njegovih varnostnih ali okoljevarstvenih lastnosti, niso dovoljene.
Zakon za posameznika, ki kljub temu opravi takšno spremembo na vozilu, predvideva 400 evrov kazni.
Morda res ni predelava, ni pa vedno varno
Kaj natančno je predelava, je sicer lahko ohlapen pojem. Po mnenju AVP raznih okrasitev in na primer zastavice na plastičnem drogu na stranskem steklu še ne gre jemati za predelavo.
"Seveda pa vpliva oziroma bi lahko vplivala na varnost in na uporabo vozila v prometu," opozarjajo.
"Zastavice, okraski, rogovi in podobno okrasje lahko odpadejo z avtomobila, sploh pri večjih hitrostih, in celo poškodujejo vozilo ali pa zmotijo voznika, ki vozi zadaj."
Nikakor na avto ne nameščajte kakšnih svetlobnih teles. "Božične lučke niso del dovoljene svetlobne opreme za vozila, zato njihova namestitev na zunanjost avtomobila ni skladna z veljavnimi homologacijskimi in prometnimi predpisi," so jasni pri AVP.
Temeljno načelo pri izbiri raznih okraskov mora biti varnost - nič, kar bi oviralo pogled voznika, ga motilo, oziroma potencialno vplivalo na varnost drugih, ni dovoljeno.
Tudi pri nemškem homologacijskem organu TÜV Nord opozarjajo voznike, naj bodo pri uporabi raznih rekvizitov na vozilih, od novoletnih do navijaških, zelo pazljivi. Podrobneje so obdelali vprašanje plastičnih nosilcev za zastavice ali okraske, ki se pritrdijo na stranska stekla vozil. Načeloma po njihovo ni z njimi nič narobe, vendar pa bo odgovarjal voznik v primeru, da se bo takšen okras med vožnjo odlomil in povzročil škodo drugemu udeležencu.
Zato je treba takšne plastične nosilce in druge začasno pritrjene predmete odstraniti vsaj pred vožnjo po avtocesti, saj niso namenjeni večjim hitrostim.
Proti plastičnim nosilcem na stranskih steklih sicer govori še en argument - ko so nameščeni, steklo ne more biti popolnoma zatesnjeno, kar vpliva na udobje vožnje, morda pa tudi ponudi priložnost tatovom, da lažje vdrejo v vozilo.
Lučke naj migajo na domači smrečici
Nikakor ni vseeno niti, kaj vam binglja znotraj potniške kabine. Na AVP opozarjajo, da okrasje, kot so dodatne lučke, veliki okraski, smrečice in podobno, v notranjosti avtomobila štejemo med tako imenovane motilce pozornosti, ki jih naslavlja 35. člen zakona o pravilih cestnega prometa.
Ta govori o prepovedi uporabe naprav ali opreme, ki zmanjšujejo voznikovo slušno ali vidno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila. "Zato takšne elemente na Agenciji za varnost prometa z vidika prometne varnosti odsvetujemo," pravijo.
Če vas v takšnem vozilu ustavi policist, lahko oceni, da ste šli s prazničnim vzdušjem predaleč in boste dobili enako kazen, kot če bi med vožnjo telefonirali s slušalko. (Ne)napovedano finančno breme znaša 250 evrov.
Jaz sem pa glih nameraval 3m visoko jelko naštaufat na streho mojga novga ferarija. Pa gor lučke, jelencki, bunkice, kresničke …
To montirajo tisti,ki jih nobeden v življenju ne opazi
Kaj pa potujoča prižnica?