Utapljanje zelišč
Čeprav imajo zelišča rada vodo, jih posadite v lončke s primernim odvodnjavanjem: na dnu naj bo vsaj ena luknja, pod lonček pa postavite krožniček, da se ognete neredu.
Pozabljate na njihovo obrezovanje
Odščipnite cvetove in redno obrezujte zelišča, da se ne zlomijo pod lastno težo. Različna zelišča potrebujejo različno frekvenco obrezovanja (bazilika potrebuje veliko, peteršilj pa zelo malo), zato se o pogostosti podučite.
Niste pognojili zemlje
Ne zanašajte se na zemljo, v kateri ste kupili lončnico. Svoje zelišče – če želite, da vam res dobro uspeva – poškropite s tekočim gnojilom enkrat tedensko. Če pa kompostirate svoje organske odpadke, pa le primešajte zemlji še nekaj komposta.
Preveč ste ambiciozni
Sajenje zelišč ni lahko, še posebej, če ste novinec na področju vrtnarjenja. Nikakršne sramote ni v nakupu že vzgojene lončnice v vašem vrtnem centru.
Ne pozanimate se o svojih rastlinah
Rastline zahtevajo različno nego – kar se tiče zalivanja, škropljenja, gnojenja in izpostavljanja soncu. Pozanimajte se o negi rastline, pa vam bo odlično uspevala.
Vaše rastline niso dovolj izpostavljene soncu
Če je najbližje okno vašega zeliščnega vrta obrnjeno na sever oziroma če vaš vrt ne dobi vsaj štirih ur svetlobe dnevno, ga premaknite. Če v vašem domu ni primernega kotička z dovolj dnevne svetlobe, izberite le rastline, ki uspevajo v senci. Vedno pa lahko težavo z osvetlitvijo rešite tako, da rastlinam dodate umetno svetlobo pod halogensko žarnico.
Zalivate preveč ali premalo
Osnovna priporočila za zalivanje zelišč so: zalivajte manj pogosto in bolj intenzivno in le, če je zemlja zares suha. S prstom preverite vlažnost zemlje - če je do vašega drugega členka zemlja suha, je čas za zalivanje. Nato zalijte s tolikšno količino vode, da se zemlja prepoji in začne voda teči skozi luknjo za odvodnjavanje.
Prijetno vrtnarjenje!
Foto: Suzette/Flickr