Slovenija
19 ogledov

"Pitna voda ni tržno blago"

Dejan Židan Saša Despot
Ne smemo pričakovati, da bodo drugi varovali okolje namesto nas, je ob odprtju Eko konference v Ljubljani izpostavil minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan. Opozoril je, da tudi v Sloveniji nimamo neizmernih virov pitne vode, da v primeru prehranske krize nismo sposobni zadostiti svojih prehranskih potreb.

Eko konferenco je društvo Planet Zemlja organiziralo le dan po svetovnem dnevu Zemlje. Minister Židan je zato poudaril, da to ne sme pomeniti, da le en dan na leto varujemo okolje, temveč da je to naša dolžnost vsakodnevnega razmišljanja. "Ko govorimo o podnebnih spremembah, govorimo tudi o moralni in etični drži. Ni moralno, da umazano industrijo selimo v razvijajoče se države, in ni moralno, da takšno okolje puščamo zanamcem," je izpostavil minister Dejan Židan.

Opozoril je, da imamo tudi v Sloveniji dobre ali zelo dobre pitne vode zgolj 40 odstotkov. Ob tem verjamemo, da so lačni posamezniki daleč stran, a, kot je poudaril, imamo lačne tudi doma in v primeru prehranske krize nismo sposobni zadostiti svojih prehranskih potreb.

V petek smo razširili območje Nature 2000, kakršno smo bili dolžni Evropi. Židan je zato poudaril, da je varovanje naravnih virov tudi priložnost za nova delovna mesta in za gospodarsko rast.

Ob tem je poudaril, da Slovenijo letos čaka spreminjanje zakona o vodah. Izpostavil je, da bo treba poiskati bolj učinkovit in bolj trajnosten način upravljanja s tem naravnim virom. "Pitna voda je naravno dobro in ne tržno blago", je poudaril in dodal, da ne pričakuje, da bo varovanje naravnih virov enostavno, niti, da jih bodo zato imeli vsi radi.

Irena Rejec Brancelj s sektorja za vode na ministrstvu za kmetijstvo in okolje je glede ocene voda v Sloveniji na konferenci pojasnila, da je problematika pri površinskih vodah sorazmerno obvladljiva, medtem ko je nekoliko zahtevnejše stanje podzemnih voda. Slabo stanje pri slednjih beležijo zlasti v Savinjski, Dravski in Murski kotlini.

Največjo težavo pri obremenitvah podzemnih voda predstavljajo aktivne snovi za varstvo rastlin in pa posledice poselitev.

Ker kar nekaj voda do leta 2015 ne bo doseglo zastavljenih ciljev, ki smo jih obljubili Bruslju, se je Slovenija odločila za možnost podaljšanja rokov do leta 2027. To možnost bomo izkoristili za 26 površinskih voda in za tri podzemne vode.

V Sloveniji ima sicer po podatkih Agencije RS za okolje 89 odstotkov prebivalcev oskrbo z varno pitno vodo.

Komentarjev 2
  • privat 14:58 16.september 2013.

    nismo sposobni zadostiti svojih preranskih potreb?? In kaj vlada sploh pol dela??? In še javno priznajo svoje nedelo??? jaz nemorem verjeti...to je..... (cenzura)